Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nitriansky hrad, hradná brána
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
18. apríla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Zrekonštruované parkovisko pod Nitrianskym hradom je aj napriek zákazu plné áut

Nitrianske podhradie je plné áut aj napriek tomu, že tam už niekoľko rokov platí zákaz vjazdu pre motorového vozidlá okrem dopravnej obsluhy. Do konca júna plánuje Nitrianske biskupstvo otvoriť na hrade objekt služieb turistom, kde budú informácie, verejné toalety, vyhliadka a občerstvenie. Na parkovisku pri objekte parkujú autá už dnes. Turisti, ktorí prídu na hrad autom, de facto porušujú zákaz vjazdu.

Nie sme z toho nadšení, bol by som rád, keby sa situácia zmenila. Rokujeme o tom už tri roky s mestom. Náš názor je, aby sa v rámci Horného mesta obmedzilo parkovanie, nie vjazd,“ povedal ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko. Podľa neho nie sú problémom turisti, pretože tí zvyčajne autami na hrad nechodia, ale Nitrania, ktorí si chodia auto zaparkovať do podhradia, pretože sa tam neplatí parkovné.

Mesto v súčasnosti žiadne zmeny neplánuje. „Mesto Nitra v súčasnosti nepripravuje dodatočné dopravné riešenie pre túto lokalitu. Za účelom zníženia počtu vozidiel na Pribinovom námestí je naďalej v platnosti dopravné značenie so zákazom vjazdu s výnimkou vozidiel dopravnej obsluhy,“ uviedol Andrej Jančovič z nitrianskej radnice.

Parkovať v podhradí môžu len rezidenti a vozidlá, ktoré zabezpečujú zásobovanie, opravárenské, údržbárske, komunálne a podobné služby. „Vodiči boli viackrát upozorňovaní informačnými letákmi, respektíve dohovorom od príslušníkov mestskej a štátnej polície na potrebu dodržiavania tohto platného dopravného značenia,“ podotkol Jančovič.

Ako ďalej dodal, do budúcnosti sa plánuje riešenie založené na vytvorení 30-metrového tunela a výťahu na hradné nádvorie. Výťah by mal zástavku na streche nového objektu pre turistov, ktorá tvorí vyhliadkovú plochu. Tunel by mohol byť využitý aj ako prezentačný a výstavný priestor. Možným technickým riešením by bol aj šikmý výťah bez vytvorenia tunela.

Financovanie tejto investície s nákladom zhruba milión eur by bolo možné iba s partnermi ako Nitriansky samosprávny kraj, respektíve s finančnou podporou ministerstva kultúry či z eurofondov,“ skonštatoval Jančovič. Riešenie bezbariérového prístupu na Nitriansky hrad zaradila samospráva do Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023, ktorý schválili v marci mestskí poslanci.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X