Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Nitriansky hrad je najväèším hradom
Foto: ilustračné, SITA
22. januára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Na hrad by mala turistov voziť kabínka na koľajách, biskupstvo má štúdiu

Na Nitriansky hrad by mohla v budúcnosti turistov voziť kabínka na koľajách. Štúdiu s týmto zámerom má k dispozícii Nitrianske biskupstvo. Bezbariérový prístup na hrad by vychádzal v ústrety imobilným, starým, chorým či rodinám s kočíkmi. Zároveň by mal prispieť k odľahčeniu hradného kopca od dopravy. Turistické autobusy by zaparkovali na bezplatnom parkovisku pri zimnom štadióne a turisti by sa pohodlne dopravili na hrad kabínkou.

„Ľudia chodia na hrad aj autami a žiaľ, nevieme tomu zabrániť. Z času na čas je z toho problém, príde sem polícia, kontroluje to a vznikajú nepríjemné situácie,“ povedal diecézny ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko.

K dispozícii už majú vyjadrenie pamiatkarov, ktoré je podľa Štofka „pozitívne s malými pripomienkami“. Pozitívne sa k zámeru postavila aj mestská časť Staré mesto. Na základe pripomienok pamiatkarov teraz štúdiu upravia a opätovne im ju predložia. Ak bude súhlasné aj stanovisko mesta, budú môcť požiadať o územné rozhodnutie.

Najvhodnejšie riešenie

Pôvodne biskupstvo zvažovalo aj výťah, ako najvhodnejšie riešenie sa však podľa Štofka ukázala byť kabínka na koľajách. Podobné majú napríklad v Salzburgu či v Budapešti. Tá nitrianska nebude na spôsob zubačky s dvoma kabínkami, ktoré sa obchádzajú, koľaj bude len jedna. Zámer nepočíta so zásadnejším výrubom stromov. „Keď sa vrátime do histórie, tak stačí si pozrieť fotky spred 50 rokov a zistíme, že na hradnom kopci neboli stromy,“ podotkol Štofko a dodal, že trasa bude veľmi úzka. „Ide traverzom, nejde kolmo hore a pri pohľade na kopec by nemala byť ani zásadne viditeľná,“ doplnil.

Nástupné miesto

Nitrianske biskupstvo dlhší čas zvažovalo, kde by bolo vhodné umiestniť nástupné miesto. „Nemôžeme ísť len podľa kritéria, aby to bolo čo najmenej vidieť, pretože je dosť možné, že by to nesplnilo svoju úlohu. Môžete niečo skryť, ale potom riskujete, že to ľudia nenájdu. Aj s našou kaviarňou sa nám stáva, že ľudia stoja na jej streche a pýtajú sa, kde je,“ hovorí Štofko. Nástupné miesto má byť zhruba uprostred medzi turniketom, cez ktorý sa vchádza na schody vedúce cez lesopark k hradu a začiatkom Podzámskej ulice. Cieľom je, aby bolo viditeľné z parkoviska pri štadióne a zároveň to bola čo možno najkratšia trasa na hrad. Ústiť bude pri bráničke, ktorou sa vstupuje do hradného areálu z lesoparku.

Financovanie projektu

Štofko zdôraznil, že investíciu neplánujú realizovať z vlastných peňazí a nejde ani o prioritný projekt biskupstva. „Štúdia je len zámer, ktorý sa môže a nemusí zrealizovať. Je to pokus, ako vyriešiť dopravnú situáciu,“ povedal Štofko. Podľa jeho slov bude dôležité, aby sa investícia zrealizovala z veľkej časti z verejných finančných zdrojov. Cieľom je dosiahnuť, aby služba mohla byť zadarmo, prípadne len za symbolický poplatok.

Nápad vybudovať bezbariérový prístup na Nitriansky hrad nie je nový, hovorí sa o ňom už roky. Mesto Nitra ho zahrnulo aj do svojho programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja na roky 2015 – 2023. Za možné zdroje spolufinancovania tohto zámeru označilo Nitriansky samosprávny kraj, ministerstvo kultúry a eurofondy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X