Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Archeológovia sa prezentovali
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archeologický ústav SAV v Nitre v utorok prezentoval výsledky svojej práce verejnosti. V rámci Dòa otvorených dverí sa s prácou archeológov prišlo zoznámi okolo 400 žiakov základných a stredných škôl, ako aj ïalší záujemcovia. Mohli si pozrie zaujímavé nálezy z výskumov, ale aj si sami vyskúša napríklad ich èistenie a základnú konzerváciu. Najväèšiemu záujmu sa tešili stredoveké kostry muža a vlka. Nitra, 25. november 2008. Foto: SITA/Mária Pietová
12. novembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Na Dni otvorených dverí v Archeologickom ústave pútala pozornosť kostra nenarodeného

Deň otvorených dverí zorganizoval Archeologický ústav pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku

NITRA 12. novembra – Archeologický ústav v Nitre dnes otvoril svoje brány pre verejnosť. V rámci Dňa otvorených dverí prezentoval nálezy od praveku až po novovek, ktoré sa našli v Nitre a okolí. Najväčšiu pozornosť návštevníkov pútala malá drevená rakvička s kostričkou nenarodeného dieťaťa zo 16. storočia. Nevšedný nález našli archeológovia v roku 2008 pri výskume v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade, dnes ho prvý raz vystavovali. Ide o nedonosený plod v piatom mesiaci tehotenstva. „Keďže bol pochovaný v interiéri kostola a ešte aj v takej rakve, muselo ísť určite o dieťa vysoko postavených rodičov. Spravidla takéto miesto posledného odpočinku dostávali len cirkevní predstavitelia alebo šľachtici,“ povedala pre agentúru SITA archeologička Zuzana Poláková.

NITRA: Archeológovia sa prezentovali

Deň otvorených dverí zorganizoval Archeologický ústav pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Pre návštevníkov pripravil výstavu nálezov, prednášky aj ukážky práce archeológov. „Tento rok sme sa snažili vybrať nálezy, ktoré majú súvis s Nitrou. Prezentujeme napríklad nálezy z výskumov na Martinskom vrchu v Nitre, na Farskej a na Školskej ulici alebo tiež z posledných výskumov na Nitrianskom hrade a v Katedrále svätého Emeráma,“ informoval Vladimír Mitáš z Archeologického ústavu. V posledných dvoch – troch rokoch podľa neho klesá záujem škôl a, naopak, stúpa záujem individuálnych návštevníkov. Deti najviac zaujímajú kostry a lebky. Vyskúšali si aj prácu archeológov – do piesku pre nich schovali nálezy, ktoré si mohli sami vykopať.

Svoju prácu predstavili aj špecializovaní pracovníci Archeologického ústavu ako sú archeobotanici, chemici či reštaurátori. Archeobotanici napríklad zisťujú, čím sa naši predkovia živili. „Od praveku sa živili jednozrnovou, dvojzrnovou pšenicou, poznali strukoviny – hrach, šošovicu, bôb a tiež technické plodiny ako ľan, konope. Zo stredoveku už máme aj muškátový oriešok, ryžu či čierne korenie, všetko z dovozu,“ hovorí archeobotanička Jana Mihályiová. Technickí pracovníci začisťujú a stabilizujú nálezy, aby sa zachovali aj pre budúcnosť. Technička Ingrid Palkovičová v súčasnosti spracúva nálezy z Bíne. „Máme tam napríklad veľmi pekné korálky z rybích kostí, sklené korálky či bronzové náušnice,“ priblížila.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X