Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ars organi 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archív festivalu
9. mája 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Na Ars Organi Nitra sa spojila hudba s tancom

Možno netradičné a možno šokujúce, ale druhý koncert Ars Organi Nitra potvrdil, že je to nielen možné, ale aj nesmierne estetické a zaujímavé.

Túto atypickú kombináciu organovej hry a výrazového tanca predstavili mladé rakúske umelkyne Ines Schüttengruber (organ) a Marie-Luise Schottleitner (tanec) v Evanjelickom kostole Svätého Ducha, ktorý bol ideálnym priestorom na tento druh umenia. Publikum zaplnilo priestor kostola do posledného miesta.

Ars organi 6.jpg
Archív festivalu

Na programe boli diela od baroka až po súčasnosť. „Starú“ hudbu reprezentovali G. Muffat, G. Frescobaldi, D. Buxtehude, J. S. Bach, romantizmus F. Mendelssohn a súčasnú hudbu Flor Peeters a Wolfgang Sauseng. Obe umelkyne predviedli vysoko profesionálny výkon , bez štipky zaváhania. Program bol ladený kontrastne – striedala sa čisto organová hudba spolu s tancom, kontrastovali i jednotlivé skladby svojím charakterom, čo aj tanečníčka podporila výberom kostýmov – prezliekla sa až päťkrát. Tanečníčka vhodne dopĺňala organovú hudbu svojou vlastnou interpretáciou a rôznymi výrazovými prostriedkami prenášala emócie. Každý výstup symbolizoval nejaký príbeh, ktorý bol nielen odtancovaný, ale i dramaticky podaný.

Ars organi 3.jpg
Archív festivalu

Organ s tancom bola slovenská premiéra na našej hudobnej scéne. Bolo zreteľné, že obe umelkyne sú zohraté a čo-to už majú spolu „odohraté a odtancované“ v Rakúsku, avšak spoločné vystúpenie v Nitre bolo pre ne prvou zahraničnou premiérou.

Obe umelkyne po koncerte vyjadrili svoje nadšenie z nitrianskeho publika, zo skvelej organizácie festivalu, ako i početného publika, ktoré si prišlo pozrieť ich vystúpenie. Publikum odchádzalo plné dojmov, zážitkov a možno i čiastočne šokované. Jedno je však isté, na tento koncert nikto z prítomných nezabudne, pretože to každého muselo niečím zasiahnuť.

Ars organi 4.jpg
Archív festivalu

Najbližšiu nedeľu 13. mája čaká fanúšikov organovej hry a organového umenia tretí koncert v podaní nitrianskeho katedrálneho organistu Vladimíra Kopca, ktorý sa bude konať v nitrianskej Bazilike sv. Emeráma o 19. hodine.  Na programe sú diela D. Buxtehudeho, D. Zipoliho, G. Morandiho,  J. S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdyho a G. Liberta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X