Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Archeológovia sa prezentovali
Archeologický ústav SAV v Nitre v utorok prezentoval výsledky svojej práce verejnosti. V rámci Dòa otvorených dverí sa s prácou archeológov prišlo zoznámi okolo 400 žiakov základných a stredných škôl, ako aj ïalší záujemcovia. Mohli si pozrie zaujímavé nálezy z výskumov, ale aj si sami vyskúša napríklad ich èistenie a základnú konzerváciu. Najväèšiemu záujmu sa tešili stredoveké kostry muža a vlka. Nitra, 25. november 2008. Foto: SITA/Mária Pietová
2. decembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Moderné prístroje dostanú slovenských archeológov na európsku špičku

Nitra 2. decembra – Slovenskí archeológovia získajú špičkové technické vybavenie, ktoré budú môcť využívať pri terénnych výskumoch aj pri spracovaní nálezov. Archeologickému ústavu (AÚ) SAV v Nitre sa vďaka úspešnému projektu podarilo získať na tento účel takmer tri milióny eur zo štrukturálnych fondov.

Podľa slov riaditeľa ústavu Mateja Ruttkaya sa novými prístrojmi vybaví nedávno zrekonštruovaná budova, ktorú AÚ získal od štátu v areáli bývalých kasární pod Zoborom. „Budú to rôzne špeciálne mikroskopy, laboratórne prístroje, geofyzikálne prístroje, ale napríklad aj analyzéry zloženia materiálu, ktoré sú pre nás veľmi kľúčové. Súčasťou projektu sú aj rôzne skladové zariadenia, špecializované chladničky, mrazničky…,“ povedal Ruttkay.
Podľa jeho slov sa možnosti archeologického bádania po technickom vybavení ústavu výrazne zlepšia. „Je to veľký bonus, naozaj. Myslím si, že teraz sme už medzi poprednými pracoviskami v Európe. Keď projekt dokončíme, tak už budeme jednoznačne v tej úplne uzučkej európskej špičke,“ skonštatoval. Archeologickému ústavu sa už v roku 2010 podarilo úspešne zapojiť do projektu, vďaka ktorému vybudoval centrum excelentnosti. Získal tak moderné prístroje, ktoré vedcom už dnes umožňujú nazrieť pod povrch zeme, vytvárať 3D modely archeologických situácií v teréne, či virtuálne modely nálezov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X