Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AMANO: Prehliadka AE Mochovce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Yukiya Amano (v strede) poèas prehliadky jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce, 22. október 2013. Foto: SITA/Slovenské elektrárne, a.s., èlen skupiny Enel
23. októbra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona SITA/AP

MOCHOVCE: Podľa šéfa MAAE sa v Európe zvýši využívanie jadrovej energie

Mochovce 22. októbra – Súčasné bezpečnostné opatrenia a ochrana jadrových zariadení vo svete sú excelentné. Po havárii elektrárne vo Fukušime sa akčné plány pre bezpečnosť zmenili k lepšiemu. Vyhlásil to dnes pri prehliadke atómovej elektrárne v Mochovciach generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano. Podľa jeho slov sú dôkladné bezpečnostné opatrenia dôležité, pretože podiel nukleárnej energie sa globálne zvyšuje. „Podľa štúdie sa môže do roku 2030 využiteľnosť tejto energie pohybovať vo svete od 17 až do 90 %. Európa nestojí v centre využívania jadra, ale dá sa predpokladať, že aj tu príde k zvyšovaniu jeho použitia,“ povedal Amano.
K výhodám atómovej energie podľa jeho slov patrí skutočnosť, že jej cena nie je taká náchylná na výkyvy. „Pri zelenej energii alebo pri cene zemného plynu k výkyvom dochádza. Pri výrobe energie z jadra sú náklady pomerne stabilné a prevádzka je predvídateľná,“ skonštatoval šéf MAAE.
Amano dnes pricestoval na Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Ťažiskom jeho návštevy boli stretnutia s vrcholnými politickými predstaviteľmi SR a návšteva jadrovej elektrárne Mochovce, kde sa generálny riaditeľ MAAE osobitne zaujímal o implementáciu bezpečnostných opatrení. „Videl som, že v Mochovciach pracuje veľa ľudí, veľa konštruktérov, odborníkov a profesionálov. Som rád, že som mohol elektráreň navštíviť,“ povedal.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu je nezávislá medzivládna organizácia systému OSN so sídlom vo Viedni. V súčasnosti má 159 členských štátov. Organizácia okrem iného prostredníctvom inšpekčného a verifikačného systému overuje, či členské štáty plnia svoje záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a z dohôd o bezpečnostných zárukách.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X