Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
16. apríla 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Mladí nitrianski filantropi podporia osem komunitných projektov

Nitra 16. apríla – Rekordný počet 30 projektov predložili žiadatelia o grant organizátorom 11. ročníka grantového programu Mladí nitrianski filantropi. Projekty mohli predkladať mladí ľudia z celého Nitrianskeho kraja vo veku od 15 do 30 rokov.

„Po osobných stretnutiach s mladými žiadateľmi sme sa rozhodli podporiť osem projektov v hodnote 1900 eur,“ informovala Zuzana Čapčíková, členka mladých filantropov pri Nitrianskej komunitnej nadácii. Realizácia vybraných projektov sa začala 15. apríla tohto roku. Program podporili Island, Lichtenštajnsko a Nórsko prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien.

Grant vo výške 300 eur získala YMCA MZ Nitra na vytvorenie rozprávkovej záhrady ROZA na nitrianskom sídlisku Diely. Na mieste zanedbaného dvora so zdevastovanými ihriskami vznikne miesto, kde budú môcť návštevníci realizovať rôzne aktivity od tanca, hokejbalu, basketbalu až po skautské hry. Jednotlivé komponenty ROZA navrhlo iba šesťročné dievčatko. Grant v rovnakej výške získala aj trojica Natália Kratochvílová, Zuzana Hečková a Viktória Košťáliková, ktoré spolu s dobrovoľníkmi vytvoria v nitrianskom Hideparku Hobití dom. Prerobia existujúcu unimobunku na prírodnú ukážkovú stavbičku, ktorá bude slúžiť na workshopy, stretávanie, piknikovanie.

Študenti tretieho ročníka Strednej odbornej školy drevárskej v Topoľčanoch Rastislav Tinák, Martin Matúš a Erik Galbavý sa rozhodli spoločne upraviť a vyčistiť dvor školy, nasadiť stromy, kríky, kvety a zriadiť učebňu v prírode, ktorá bude vysadená z drevín z regiónu. Občianske združenie Labuť priblíži tradičné aktivity mladým obyvateľom Malého Zálužia a okolitých obcí. Ukážu im varenie tradičného slivkového lekváru a oživia spomienky staršej generácie, ktorá bude môcť svoje skúsenosti odovzdať mladým. Súčasťou podujatia bude vytvorenie brožúry receptov tradičných jedál pod názvom Ujlacký receptár. Združenie STORM zasa zriadi počas jarných a letných hudobných festivalov v Hideparku v Nitre chillout zónu ako preventívny priestor na oddych a upokojenie pre mladých.

Regionálne edukačno-sociálne centrum v Nových Zámkoch, ktoré poskytuje komplexné služby pre ľudí s mentálnym postihnutím, využije získaný grant na integráciu detí s mentálnym postihnutím a ich rovesníkov z bežných základných škôl. Spoločné divadelné predstavenie Alica v krajine zázrakov nacvičí viac ako 14 detí. Z grantu zakúpia kostýmy. Informačné centrum mladých v Leviciach uspelo s projektom Farebné hranice, ktorý zapojí skupinu mladých angažovaných stredoškolákov do prípravy a realizácie niekoľkých podujatí pre deti a pre deti so špecifickými potrebami. Zorganizujú kreatívne dielničky, záhradnú párty a vernisáž. Projektom chcú prepojiť dobrovoľnícke aktivity, svet umenia a svet detí so špecifickými potrebami. Zelená zebra, ktorá prezentuje neprofesionálne umenie mladých ľudí od 15 do 26 rokov, získala grant na realizáciu projektu Trafovegabarter. Týmto projektom chce odbúrať predsudky ľudí voči vegetariánskej a vegánskej strave a ukázať im zdravý životný štýl. Trafovegabarter sa uskutoční v areáli nitrianskej Fotogalérie Trafačka v júni a v septembri tohto roka.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X