Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vila k kmetkova pamiatka kultura.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
5. januára 2022 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ministerstvo investícií a z nórskych grantov bola podporená aj obnova nitrianskej Vily K

Cieľom je budovu vily obnoviť a zmeniť ju na kultúrne centrum s možnosťou ubytovania vo výnimočnom priestore v štýle 30-tych rokov.

Desiatky projektov v oblasti záchrany pamiatok, kultúry a rozvoja občianskej spoločnosti podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca rezortu Andrej Ďuríček.

Cestovný ruch vytvára veľmi dobré podmienky pre rozvoj miestnej ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. Jedným z predpokladov rozvoja udržateľného turizmu je ochrana a obnova nášho národného kultúrneho dedičstva. Slovensko má v tejto oblasti výrazný investičný dlh z minulosti, podporu potrebujú stovky pamiatok, mnohé z nich sú v havarijnom stave,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).

Pamiatky pre verejnosť

Z výzvy z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) sa v roku 2021 rozbehla podľa Remišovej obnova a záchrana 19 cenných pamiatok za takmer 15,7 milióna eur.

Cieľom nie je len pamiatky zrekonštruovať, ale aj im vdýchnuť nový život. Preto rezort podporuje také projekty, ktoré obnovené pamiatky otvoria viac verejnosti, napríklad formou kultúrnych či vzdelávacích aktivít.

Medzi obnovenými sú okrem nitrianskej významnej funkcionalistickej pamiatky – Vila K., napríklad aj Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia v obci Čachtice, Evanjelické lýceum na Konventnej ulici v Bratislave či barokový kaštieľ rodiny Motešických v Ladcoch.

Miestne komunity

Za dôležitú v týchto ťažkých časoch považujeme tiež podporu miestnych komunít a projektov, ktoré sa venujú mládeži alebo marginalizovaným rómskym komunitám,“ zdôraznila Remišová.

Na miestny rozvoj a inklúziu išli granty vo výške takmer 12,5 milióna eur. Umožnia uskutočniť 22 projektov, ktoré uspeli v troch výzvach.

Orientujú sa na rozvoj multifunkčných centier pre mládež v najmenej rozvinutých okresoch, na zlepšenie života obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít a na podporu miestnych iniciatív.

Domáce a rodovo podmienené násilie

Z grantových programov Domáce a rodovo podmienené násilie išlo na deväť projektov venovaných prevencii a rozširovaniu povedomia o rovnoprávnosti žien a mužov z prvej výzvy viac ako 1,5 milióna eur.

V roku 2021 boli ďalej vyhlásené dve otvorené výzvy, a to prvá za viac ako 3,3 milióna eur pre intervenčné tímy, ktoré lokálne pomáhajú obetiam a druhá vo výške dva milióny eur na zlepšovanie služieb v tejto oblasti.

Vila K

Projekt obnovy Vily K, K pritom značí kultúru, bol podporený z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Cieľom je pamiatková obnova a premena budovy na kultúrne centrum s možnosťou ubytovania vo výnimočnom priestore v štýle 30-tych rokov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X