Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ŠKOLSTVO: Kontrolný deò v Ekoiuvente
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA/Marek Mrvišš
29. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Minister školstva Plavčan navštívil Nitru, tvrdí, že tradičné remeslá musíme podporovať

Ministerstvo školstva intenzívne pracuje na podpore a zatraktívnení odborného vzdelávania, tvrdí minister školstva Peter Plavčan .

Tradičné remeslá musíme popularizovať a pozdvihnúť, aby murár či kominár mali svoje postavenie v spoločnosti. Musí byť jasné, že je to odborník, ktorý vykonáva svoje remeslo dobre. Uviedol to minister školstva Peter Plavčan počas tohto týždňovej návštevy Strednej odbornej školy na Nábreží mládeže v Nitre.

Ministerstvo školstva podľa Plavčana intenzívne pracuje na podpore a zatraktívnení odborného vzdelávania, keďže viaceré profesie a remeslá sú už na trhu práce nedostatkové. Okrem nedávno spusteného systému duálneho vzdelávania chce ministerstvo stredné odborné školstvo aj výraznejšie propagovať v rámci pripravovanej reformy vzdelávania. „Budeme pripravovať aj právne predpisy, aby sa táto situácia zmenila. Remeslá sú naozaj potrebné, a to nielen dnes, ale najmä v budúcnosti,“ dodal Plavčan.

Nitrianska stredná odborná škola je jedinou školou na Slovensku, na ktorej v súčasnosti študujú budúci kominári. Po viac ako 15 rokoch tu znova otvorili tento študijný odbor, pričom doteraz boli záujemcovia odkázaní len na rôzne kurzy. V prvom ročníku sa kominárskemu remeslu učí 11 žiakov. Budúci absolventi odboru nebudú mať podľa riaditeľky školy Ľubice Hlaváčovej problém s umiestnením na trhu práce.

Stredná odborná škola na Nábreží mládeže v Nitre má viac ako 65-ročnú tradíciu. Počas svojho pôsobenia pripravila pre stavebníctvo vyše 10 000 remeselníkov. Zachovala si zameranie na tradičné stavebné remeslá a odbory úzko súvisiace so stavebníctvom, ako sú murár, tesár, inštalatér, klampiar, stolár a maliar, ktoré patria v súčasnosti medzi nedostatkové odbory. Od školského roku 2015/2016 rozšírili svoju ponuku o učebné odbory kominár a kachliar.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X