Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Veľtrh JOB Expo 2014
Foto: SITA
17. apríla 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Minister práce v Nitre: Zamestnanci z tretích krajín majú 42-percentný podiel na nelegálnej práci na Slovensku

Na Slovensku je 30-tisíc pracovníkov z tretích krajín, no každý tridsiaty nelegálne.

Zamestnávatelia prevažne zo západného Slovenska nimi riešia nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter v utorok na otvorení veľtrhu práce Job Expo 2019 v Nitre zdôraznil, že Slovák vždy bol a aj vždy bude prioritou na trhu práce, no tam, kde sa Slovákov nedarí zohnať, dostávajú priestor pracovníci zo zahraničia. „Týka sa to hlavne západu Slovenska, kde jednoducho nie je dostatočný počet ľudí s požadovanou kvalifikáciou do jednotlivých fabrík. Preto sme vytvorili zoznam nedostatkových profesií a máme záujem komunikovať so zamestnávateľmi, ale zároveň budeme prílev zahraničnej pracovnej sily naďalej regulovať a neotvoríme hranice,“ skonštatoval Richter.

Zároveň poukázal na fakt, že zamestnanci z tretích krajín majú 42-percentný podiel na nelegálnej práci na Slovensku. Každý tridsiaty pracovník z tretích krajín tu vlani pracoval nelegálne, s čím chce rezort bojovať. „Od 1. januára sme prišli s novelou, ktorá má za cieľ odbúrať administratívne náležitosti, ktoré tu predtým boli, ale zároveň kontrolovane a regulovane dovážať pracovnú silu z tzv. tretích krajín,“ podčiarkol Richter. Účelom balíka opatrení je zefektívniť a urýchliť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s nedostatkom pracovnej sily.

Novela zákona zaviedla aj zmeny v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. Po novom existuje napríklad povinnosť nahlásiť mestskému či obecnému úradu, kde sú zahraniční pracovníci ubytovaní. „Mesto či obec má právo prísť skontrolovať, za akých podmienok sú ubytovaní, aby to bol štandard, aby o nich vedeli a v prípade potreby vedeli využiť bezpečnostné opatrenia. Treba však povedať, že doteraz sa neprejavili veľmi negatívne veci, ktoré by súviseli s integráciou týchto ľudí,“ povedal minister práce.

Nelegálnu prácu cudzincov si podľa neho neželajú ani podnikatelia, pretože im to kriví podnikateľské prostredie. Rezort práce chce zabrániť mzdovému dumpingu a dosiahnuť, aby ľudia zo zahraničia pracovali podľa Zákonníka práce a zároveň spolupracovali s miestnymi samosprávami, čo dáva priestor pre ich integráciu, dodal Richter.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X