Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
October 30. close up wooden calendar. Time planning and business background.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto : Gettyimages
29. októbra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mimoriadny štátny sviatok venovaný 100. výročiu vzniku ČSR

Mimoriadny štátny sviatok na 30. októbra 2018  pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR schválila vláda SR.

V  tomto roku si pripomíname 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a ku vzniku samostatného česko-slovenského štátu,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu, ktorý schválila vláda.

Historické výročie – sto rokov od vzniku Československa bolo vo svojej dobe vyvrcholením úsilia o národnú svojbytnosť Slovákov a Čechov. Prvá Československá republika bola vyhlásená 28. októbra 1918 v Prahe. O dva dni bola v Martine prijatá Deklarácia slovenského národa.

Dnes vieme, že to bolo v danom čase najlepšie rozhodnutie. Po mierovej konferencii v Paríži, ktorá zabezpečila medzinárodno-právne garancie nového štátu, bola 29. februára 1920 prijatá nová ústava a Československo bolo zriadené ako parlamentná demokracia.

Podľa poslanca NR SR za Smer-SD Jána Podmanického sa dá predpokladať, že keby nebolo pred sto rokmi vzniklo Československo, neboli by sme dnes ani v samostatnom Slovensku. „Československo bolo prvým krokom k tomu, aby si Slováci uvedomili svoju svojbytnosť a začali sa chápať ako štátotvorný národ,“ povedal Podmanický, podľa ktorého ČSR bolo nevyhnutným predstupňom vzniku samostatnej Slovenskej republiky. „Vnímam preto toto výročie pozitívne. Treba našim bratom Čechom poďakovať za všetko dobré, čo sme vďaka ním získali. Ale na druhej strane, za to, že sme sa včas rozišli, zostali medzi nami dobré vzťahy,“ konštatoval Podmanický.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku si s vďakou Pánu Bohu spomína na 100. výročie založenia Československej republiky. „Ďakujeme za vodcov, ktorí rozpoznali znamenia doby a po rokoch národnostného útlaku v rámci Uhorska i svetovej vojny, ktorá priniesla utrpenie či aj smrť vojakom na bojiskách aj ich rodinám doma, pripravili podmienky na vyhlásenie samostatnej Československej republiky. S vďakou myslíme na veľké postavy slovenského národa, ktoré vzišli z lona evanjelickej cirkvi, z jej cirkevných zborov a fár. Myslíme predovšetkým na Milana Rastislava Štefánika, ktorý svojou činnosťou a diplomaciou spolu s Tomášom G. Masarykom presadil myšlienku spoločného štátu a jeho akceptovanie víťaznými mocnosťami,“ uvádza predsedníctvo cirkvi vo vyhlásení k výročiu. Nový štát, ktorý vznikol na troskách Rakúsko-Uhorska, svojou demokratickou štruktúrou a zriadením podľa vedenia ECAV ďaleko prevyšoval všetko ostatné, čo na okolí existovalo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X