Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ulica mostna autobus mhd zastvka zima jesen.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, franophoto, © NitraDen.sk
20. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

V MHD pribudnú bicykle aj interaktívne svetelné križovatky

Mesto Nitra a dopravný podnik Arriva Nitra pripravujú niekoľko noviniek v mestskej hromadnej doprave (MHD). Už čoskoro začne fungovať tzv. bike sharing, teda zdieľanie bicyklov. Cestovanie hromadnou dopravou majú v blízkej budúcnosti podporiť aj interaktívne svetelné križovatky, inteligentné zastávky a nové autobusy na alternatívny pohon.

„Spolu s predstaviteľmi mesta Nitra sme už pokročili v rokovaní o zavedení prvého funkčného modelu zdieľania bicyklov ako doplnku k mestskej verejnej doprave na Slovensku. Predpokladáme, že zdieľané bicykle budú súčasťou mestskej dopravy v Nitre už v prvom polroku tohto roka,“ uviedla manažérka marketingu a komunikácie spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz. Ako ďalej dodala, na úvod plánujú maximálne sedem stanovíšť so 70 bicyklami.

O umiestnení stanovíšť momentálne rokujú s mestom. Malo by ísť o frekventované miesta, ako je autobusová stanica, centrum mesta a univerzitné internáty. Cestujúci si budú môcť požičať bicykel na jednom zo stanovíšť v meste, odblokujú ho svojou dopravnou kartou a po použití ho opäť vrátia na niektoré stanovište. Cena za jazdu ešte nie je stanovená, no mala by byť lacnejšia ako cesta autobusom.

Pre skvalitnenie MHD v Nitre je podľa Arrivy nutná obnova vozidlového parku a budovanie inteligentných zastávok, na ktorých by cestujúci v reálnom čase videli príchod svojho autobusu, ten by systém zaznamenal zo signálu GPS. „Za úvahu stojí aj vyhradenie jazdných pruhov pre autobusy tam, kde je to možné a vytváranie interaktívnych križovatiek tak, aby bola mestská doprava plynulejšia a stala sa vhodnou alternatívou k autám,“ podotkla Helecz. Na základe iniciatívy mesta Nitra je naplánovaná testovacia fáza interaktívnych svetelných križovatiek v meste.

Nitrianska radnica reagovala, že v rámci projektu s názvom Smart City má mesto záujem o zavedenie viacerých noviniek v mestskej autobusovej doprave. „V pláne projektu je zavedenie inteligentnej a modernej verejnej dopravy, ktorá by si mala poradiť s hustotou premávky – napríklad preferencia dopravy mestskej autobusovej dopravy pri riadení cestnej svetelnej signalizácie,“ uviedol Andrej Jančovič z nitrianskej radnice. Ako doplnil, ďalším zámerom mesta je zapájanie energeticky a emisne menej náročných druhov vozidiel v mestskej autobusovej doprave, „ale aj ponuka alternatívnych druhov dopravy – budovanie cyklotrás, požičiavanie bicyklov, zdieľanie osobných vozidiel a podobne.“

Radnica žiada v rámci fondov Európskej únie o financie na nákup piatich elektrobusov. Aj Arriva deklaruje, že je pripravená investovať do nákupu nových autobusov. „Obnova vozidlového parku bude témou ďalších rokovaní s predstaviteľmi mesta Nitra. Obe strany – mesto aj dopravca – prejavili záujem o pokračovanie v modernizácii vozidlového parku, no samozrejme, treba vnímať aj rozpočtové možnosti mesta,“ skonštatovala Helecz.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X