Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
ilustračné
4. mája 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Mestu komplikujú život neplatiči

Nitra 4. mája – Na niekoľkomiliónové sumy sa vyšplhali pohľadávky nitrianskej radnice voči neplatičom, ktorí mestu dlhujú peniaze za rôzne poplatky a dane. Magistrát sa už niekoľko rokov snaží podlžnosti od firiem a obyvateľov mesta vymáhať, celkový súčet nedoplatkov je však stále vysoký. Podľa mestského poslanca Miloslava Hatalu je najhoršia situácia pri dani z nehnuteľnosti, kde sa pohľadávky mesta vyšplhali na sumu 2.600.000 eur. „Za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu sú dlhy na úrovni 1.200.000 eur, takže ten objem tých finančných prostriedkov je značný,“ skonštatoval.


      Podľa slov zástupkyne prednostu mestského úradu Ivany Buranskej podniká mesto všetky dostupné právne kroky na to, aby svoje pohľadávky vymohlo. „Využívame všetky inštitúty, ktoré máme k dispozícii, aby sme situáciu riešili. Je to zriaďovanie záložných práv, blokovanie účtov, sme ústretoví aj pri splátkových kalendároch. Robíme všetko, čo sa dá. Zložitá je ale napríklad situácia pri dani z nehnuteľnosti, kde pri konkurzoch firiem často nemôžeme konať. Pri poplatkoch za komunálny odpad zasa komplikuje situáciu veľké množstvo drobných pohľadávok,“ vysvetlila.


      Mesto už dlhší čas využíva služby súdnych exekútorov, ktorí podľa nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča nevymáhajú iba vysoké sumy. „Sme nútení využívať exekúcie aj pri nezaplatených sumách 14, 17 alebo 37 eur,“ povedal. Podľa Buranskej sa takýto postup mestu vypláca. „Pretože, keď zaplatenie dlhov vymáhalo mesto, občania to bagatelizovali. Pred exekútorom a hrozbou, že sa im dlžná suma zvýši o poplatky, majú ľudia oveľa väčší rešpekt,“ skonštatovala. Ako zdôraznila, vďaka aktívnemu prístupu sa mestu postupne darí objem pohľadávok znižovať. „Oproti minulým rokom nastal celkom slušný pokles. Keby nenastávali rôzne situácie, kedy pri vymáhaní dlhov nemôžeme konať, tak by bol ten výsledok veľmi slušný,“ skonštatovala Buranská.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X