Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Posta nitra mestska dorucovatelska sluzba rozpocet gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: gettyimages
21. januára 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mestskí poštári ušetria tisíce eur z mestského rozpočtu, teraz máte možnosť stať sa jedným z nich

Práca úradníkov mestského úradu a ich kontakt s klientmi je nemysliteľný bez vedenia dôslednej agendy, písania listov a vybavovania rôznych iných písomností, adresovaných občanom a podnikateľským subjektom.

Keď v roku 2003 vzniklo na Mestskom úrade v Nitre oddelenie prvého kontaktu, vedúci tohto oddelenia Ing. Jozef Korec prišiel s myšlienkou vytvoriť pracovné zaradenie „poštový doručovateľ“, ktorý bude v rámci mesta suplovať činnosť Slovenskej pošty, a tým zároveň šetriť finančné prostriedky.

Zdalo sa mu totiž neefektívne posielať listové zásielky, určené predovšetkým občanom mesta Nitry prostredníctvom Slovenskej pošty, v tom čase jedinej monopolnej spoločnosti, ktorá sa touto činnosťou zaoberala.

Mestskí doručovatelia ušetria tisíce eur

Napriek tomu, že poštár dostáva za svoju prácu mzdu, úspory pre mestský úrad, a teda pre daňových poplatníkov sú markantné – za minulý rok ušetrilo mesto Nitra na poštovnom 38 851 eur, za rok 2017 sú tieto úspory vo výške 38 379 eur. Tieto čísla vypovedajú o tom, že agenda nerastie a je približne na rovnakej úrovni.

Najviac zásielok, a to doslova denno-denne, sa expeduje z odboru stavebného poriadku – vo výške 15 069 eur, ďalej z útvaru hlavného architekta a matričného úradu. Začiatkom roka doslova hory obálok s daňovými výmermi posielajú občanom daniari,“ informovala Ivana Melová, odborná referentka z referátu klientskeho centra.

Treba však zdôrazniť, že mestskí poštári neroznášajú občanom obyčajné listové zásielky, ale takzvané zásielky na doručenku – listy do vlastných rúk, ktoré si adresáti musia prevziať svojim podpisom. Pracovná činnosť mestského poštára je preto časovo náročná. Ku svojim zákazníkom musí chodiť vtedy, keď sú doma – gro práce spadá do popoludňajších a večerných hodín, keď je predpoklad, že zamestnaných ľudí nájde doma.

Mesto hľadá poštového doručovateľa

Pred 16 rokmi, v čase vzniku tejto funkcie pracoval na mestskom úrade jeden poštový doručovateľ, v súčasnosti sú dvaja. No práve v tomto období jeden odchádza do starobného dôchodku a mesto hľadá nového poštára.

Pracovná pozícia poštového doručovateľa má, ako každá iná robota, svoje plusy aj mínusy. Pracoviskom poštových doručovateľov je exteriér, poštu roznášajú po sídliskách Klokočina, Chrenová a po Starom meste. Prepravujú sa autobusmi mestskej dopravy alebo pešo. Spočiatku sa uvažovalo o presune bicyklami či mopedmi. Neskôr sa od týchto úvah ustúpilo pre nepohodlnosť, či zdĺhavosť pri presúvaní sa od domu k domu, od vchodu k vchodu, a tiež pre obavy z možnej krádeže dopravného prostriedku.

Mestskí poštári za 16 rokov svojej činnosti ušetrili z mestského rozpočtu sumu približne 646 000 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X