Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
javorova nitra
2. februára 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. © nitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mestskí poslanci schválili predaj bývalej škôlky súkromnej spoločnosti

Nitra 2. februára – Nitrianski mestskí poslanci schválili zámer odpredaja budovy bývalej Materskej školy (MŠ) Javorová súkromnej spoločnosti Orpheus Production, ktorá tu chce zriadiť jazykovú materskú a základnú školu.
Podľa materiálu, ktorý odsúhlasilo zastupiteľstvo, žiada súkromná spoločnosť o predaj stavieb za cenu podľa znaleckého posudku vo výške 360.341 eur, pričom by kúpnu cenu uhradila v pravidelných mesačných splátkach v trvaní 10 rokov. Budova škôlky by sa stala vlastníctvom spoločnosti až po splatení celej sumy. Pozemky v areáli MŠ si chce Orpheus Production prenajať za najnižšiu možnú sumu, ktorú stanovuje všeobecne záväzné nariadenie mesta Nitra. Zároveň získa na pozemky predkupné právo. Spoločnosť Orpheus Production chce do Nitry priniesť súkromnú školu Espania. Jej zriaďovateľom a držiteľom licencie je spoločnosť Multisound Japan, s. r. o. Podľa slov manažéra spoločnosti Orpheus Production Michala Kožucha ide jazykovú školu, v ktorej sa deti od malička učia dva až štyri cudzie jazyky. „Školy zatiaľ fungujú v Bratislave a Topoľčanoch. V Nitre by sa tak ako v Topoľčanoch učila angličtina, španielčina, čínština a ruština,“ povedal Kožuch. Spoločnosť chce v budove bývalej MŠ Javorová zriadiť škôlku pre 70 detí a základnú školu s kapacitou 180 detí.
Mestskej poslankyni Marte Rácovej sa zámer odpredať budovu škôlky súkromnej spoločnosti nepáči. Podľa jej slov by sa o opravu objektu malo radšej pokúsiť mesto. „Súkromnej firme sa takýto projekt oplatí a nám nie? V čase, keď kvôli kapacitným problémom nemôžeme do materských škôl umiestniť 150 detí. Dostupnosť škôlky, za ktorú budú rodičia platiť vyše 400 eur, navyše nebude pre všetky deti rovnaká. Nie každý si môže dovoliť zaplatiť takúto sumu. Okrem toho nevieme, čo sa stane, keď projekt nebude úspešný a deti sa do škôlky nebudú hlásiť,“ konštatovala.
Nitriansky primátor Jozef Dvonč považuje projekt spoločnosti Orpheus Production za dobrý a pre mesto výhodný. Podľa jeho slov by stála rekonštrukcia predávanej budovy aj s vybavením približne milión eur, ktoré mesto nemá. „Vždy je lepšie, keď v tej budove niekto žije. Keď sa opraví. Mestu to neuškodí. Jednak zdvihneme kapacitu, pretože potrebujeme aj my riešiť miesta v materských školách, a navyše dostaneme taký žiadaný typ služby, ktorý momentálne naše škôlky neposkytujú. Tu máme konkrétneho partnera, s ktorým môžeme rokovať o obsahu, ktorý by v tej budove mohol byť. A ja si myslím, že proti tomu typu vzdelávania nemôže nikto namietať,“ konštatoval.
Zároveň pripustil aj možnosť, že by namiesto súkromnej firmy Orpheus Production zriadilo jazykovú škôlku priamo mesto, ktoré by vstúpilo do rokovania s držiteľom licencie. „Viem, že zo strany ministerstva školstva je záujem o takýto typ školy. Skúsim osloviť ministra, či by sa nepodarilo mimorozpočtovo zohnať prostriedky na realizáciu takejto rekonštrukcie. Vtedy by vlastne mesto mohlo postupovať tým spôsobom, že by nemusela do toho vstupovať ďalšia firma, ale mohlo by nadviazať priamy kontakt s neziskovou organizáciou, ktorá takúto škôlku prevádzkuje v Bratislave a Topoľčanoch. Poviem ale úplne otvorene, že nepredpokladám, že to bude úspešné. Predsa žiadny minister dnes nedisponuje miliónom eur, ktoré by dal niekomu, kto za ním príde. Ale môžem takýto pokus spraviť,“ konštatoval.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X