Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
financie-pre-skoly-nitra-mesto-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: gettyimages
1. februára 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mestské zastupiteľstvo na štvrtkovom rokovaní odsúhlasilo navýšenie financovania škôl o viac ako milión eur

Mestské zastupiteľstvo v Nitre na svojom štvrtkovom rokovaní odsúhlasilo zásadné navýšenie financií pre školy a školské zariadenia na území mesta.

Poslanci zároveň zdvihli koeficient na žiaka súkromných a cirkevných zariadení, ktoré budú po novom takmer na jednej úrovni s mestskými. Školy a školské zariadenia, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, volali po zrovnoprávnení niekoľko rokov. Štátom stanovený postup financovania existuje tri roky. Teraz ho začne napĺňať aj mesto Nitra.

Naše deti chodia nielen do mestských škôl a školských zariadení, ale aj do súkromných a cirkevných. Je na čase, aby sme dali týmto vzdelávacím inštitúciám jasne najavo, že si ich prácu vážime. Preto je fér, aby dostávali porovnateľnú dotáciu na dieťa,“ hovorí primátor mesta Marek Hattas.

Školy a školské zariadenia sú financované najmä z podielových daní obcí. Obce majú právo na ich prerozdelenie podľa vlastných potrieb. Dodržať však musia minimálnu výšku 88 percent na žiaka neštátnych škôl zaradených v sieti škôl a školských zariadení SR zo sumy, ktorú poskytnú školám a školským zariadeniam v svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na mzdy, odvody a prevádzku. Nitra toto percento navýšila na 97 percent, čo je vôbec najviac v histórii.

Opozičná poslankyňa Marta Rácová upozornila na to, aby sa s koeficientom na žiaka narábalo citlivo. „Obávam sa, že na to nie sme finančne pripravení a urobili sme toto rozhodnutie skokom. Navyše sme podľa môjho názoru zvýhodnili niektoré súkromné školy, pretože majú viaczdrojové financovanie. Nie som zásadne proti navýšeniu financovania, ale mám obavy, že nezostanú finančné prostriedky na riešenie problémov škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra,“ vyjadrila sa Rácová.

Podľa viceprimátora Daniela Balka chce dať radnica najavo, že svoje miesto na území mesta Nitra majú aj iné ako štátne školy. „Rodičia majú plné právo rozhodnúť sa pri výbere vzdelávacieho procesu medzi cirkevnou, súkromnou alebo štátnou školou a preto by žiadna zo škôl v školskej sieti a žiadne riadne uznané školské zariadenie nemalo byť diskriminované,“ hovorí Balko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X