Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Pribinova Nitrawa 2016
ilustračné: SITA
11. februára 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mestské slávnosti prinesú podujatia zamerané nielen na históriu

Mesto Nitra a ďalší organizátori začali s prípravami tradičných letných slávností Nitra, milá Nitra, Pribinových a Cyrilo-metodských slávností. Tento rok budú v dňoch 4. až 6. júla. Program sa bude prelínať s medzinárodným festivalom vysokoškolských folklórnych súborov Akademická Nitra, ktorému bude patriť aj jeden z hlavných večerov.

Ako informovala Ľudmila Synaková z nitrianskej radnice, 5. júla bude každoročná Cyrilo-metodská národná púť. V tento deň bude pre verejnosť otvorený celý areál Nitrianskeho hradu s novou expozíciou hudobných nástrojov. Vzácne historické hudobné nástroje budú môcť návštevníci vidieť v Diecéznom múzeu. Novinky chce ponúknuť aj archeoskanzen na Martinskom vrchu a areál Zoborského kláštora. Podhradie bude aj tento rok patriť historickému festivalu včasnostredovekého života Pribinova Nitrawa.

Na Svätoplukovom námestí bude koncert kapely HEX a súčasťou slávností bude aj filatelistická výstava Nitrafila, folklórny Slavica festival, jarmok ľudovo-umeleckých remesiel a konferencia na tému významných „osmičkových“ výročí v dejinách Nitry. Do mozaiky podujatí zameraných na históriu Nitry zapadne výstava Znovuobjavený starý archív mesta Nitry a do života uvedú publikáciu riaditeľa Štátneho archívu v Nitre Petra Keresteša Listy mesta Nitry v 16. a 17. storočí. Archivárom sa totiž podarilo objaviť staré Mestské knihy Nitry, o ktorých sa 70 rokov myslelo, že skončili v zberných surovinách. Vzácne archívne dokumenty poskytujú významné informácie z dejín mesta, ktoré doteraz chýbali.

Počas mestských slávností predstavia verejnosti aj tretiu časť knihy Nitra – Ako si ťa pamätáme a prezentačnú publikáciu Nitra na poštových známkach. Hlavnými organizátormi slávností sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra. Tento rok v septembri si Nitra zároveň pripomenie 770. výročie udelenia mestských výsad, pri tejto príležitosti pripravujú ďalšie podujatia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X