Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Celonárodná púť k sv. Cyrilovi a Metodovi
Foto: SITA
4. júla 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mestské slávnosti Nitra, milá Nitra začínajú podujatiami v múzeu, pokračujú po celom meste

Hlavný program bude počas víkendu, prvé podujatia sa konajú už vo štvrtok.

Konferenciou v Ponitrianskom múzeu venovanou 1150. výročiu smrti Konštantína Filozofa sa vo štvrtok začali štvordňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra. Prvý deň slávností je venovaný najmä podujatiam v múzeu, ktoré okrem vedeckej konferencie zahŕňajú aj dve filatelistické výstavy venované blížiacemu sa sviatku svätých Cyrila a Metoda. Jedna predstavuje poštové známky a pečiatky s cyrilo-metodskou tematikou zo zbierky Milana Šajgalíka, druhá nesie názov Nitra a sv. Cyril a Metod zo zbierky Jozefa Gála.

Výstavy otvoria vo štvrtok o 14.00 hod. a doplnené budú odbornými textami o kniežati Pribinovi, kráľovi Svätoplukovi a Veľkomoravskej ríši, či príchode a činnosti solúnskych bratov. Súčasťou programu v Ponitrianskom múzeu bude tiež prezentácia knihy Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách – pamätihodnosti mesta. „Ponúkneme aj tvorivé dielne pre rodiny s deťmi, ktoré si budú môcť u nás odliať staroslovenské šperky, ktoré máme právo rozširovať,“ uviedol riaditeľ Ponitrianskeho múzea v Nitre Anton Števko.

Cyrilo-metodská národná púť

V piaristickom Kostole svätého Ladislava bude vo štvrtok o 19.00 hod. koncert Slovenské žalmy z Bojnej, na ktorom zaspievajú Sisa Lelkes Sklovská, Otokar Klein a Dušan Jarjabek. Projekt ospevujúci vzácne archeologické nálezy – pozlátené plakety z Bojnej, mal premiéru v roku 2017 v Ríme, usporiadalo ho Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici. Na Slovensku dnes zaznie po prvý raz.

Väčšina kultúrnych, historických a duchovných podujatí mestských slávností bude v piatok, sobotu a v nedeľu. Na sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla bude o 10.00 hod. na Svätoplukovom námestí Cyrilo-metodská národná púť. Očakáva sa účasť najvyšších štátnych predstaviteľov a zástupcov duchovnej, vzdelávacej či kultúrnej sféry na Slovensku.

Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade

Hlavným celebrantom bude ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek. Po omši sa môžu pútnici presunúť na Nitriansky hrad, kde ich čaká tradičný Deň otvorených dverí. „Raz do roka otvárame aj interiér Biskupského paláca, ktorý je živou rezidenciou otca biskupa Viliama Judáka. Prístupný bude od 13.00 do 16.00 hod.,“ priblížil hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

Do obdobia stredoveku prenesie návštevníkov slávností ôsmy ročník historického festivalu Pribinova Nitrawa, ktorý bude na Nitrianskom hrade 5. a 6. júla. „Pôjde o najväčší ročník, na ktorom sa zúčastní až 14 historických skupín a ich tábory zaplnia celý kopec pod hradom. Spolu tam bude približne 170 účastníkov a 40 historických stanov,“ informoval viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Hlavný program

Hlavný program sa začne 5. júla o 13.30 hod. veľkým sprievodom kniežaťa Pribinu, ktorý bude ústrednou postavou oboch dní. Po prijatí pozdravov od historických družín vyhlási turnaj bojovníkov a lukostrelcov. Nebude chýbať dobový trh, ponuka dobových jedál či prehliadka historických kostýmov. Prvý festivalový deň ukončí dvojkoncert hudobných skupín Páni času a Strigôň s následnou ohňovou šou.

V sobotu bude súčasťou programu živý šach, trh s otrokmi, finálové turnaje najlepších bojovníkov aj súťaž o najkrajšiu devu a najukrutnejšieho bojovníka. Festival ukončí veľká bitka. „Veľký dôraz sa tento rok kladie aj na detských návštevníkov. Práve pre nich bude vyčlenený priestor pod hradbami, kde bude Rozprávkarov stan, divadlo Dvor zázrakov, ukážky historických tancov, ale aj detská strelnica a kolbište s výcvikom detských bojovníkov,“ doplnil Balko.

V nedeľu 7. júla sa hlavný program slávností presunie z hradu do centra mesta. Nitranov a návštevníkov mesta čaká jarmok, tvorivé dielne, verklikári, výstavy a divadelné pódium, večer odohrá koncert česká kapela Buty. Na Martinskom vrchu zároveň bude podujatie Stretnutie s archeológmi, ktoré prinesie vypaľovanie keramiky historickou technikou, dobové jedlá a hudbu či kreatívne aktivity.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X