Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mladí sprejeri prichytení pri čine
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj foto: www.mspnitra.sk
12. novembra 2018 Správy NitraKrimi od NitraDeň.skNitraDeň.sk, MsP Nitra Diskusia()

Mestská polícia v Nitre prichytila dvoch malých sprejerov, prečítajte si, ako dopadli 11-roční chlapci

Mestská polícia v Nitre prichytila priamo pri čine sprejerov, ktorí poškodzovali cudziu budovu. Prečítajte si, ako dopadli dvaja 11-roční chlapci.

Ako uviedla nitrianska mestská polícia na svojej webovej stránke, problém graffiti je celosvetovým problémom, pričom optrenia na úplnú elimináciu tejto nezákonnej činnosti neeixistujú. „Z psychologicko-sociálneho hľadiska ide o určitý prejav alebo výpoveď jedinca alebo skupiny, ktorí vyznávajú určitú spoločnú filozofiu alebo životný štýl, a tak sa aj v spoločnosti prejavujú. Nielen v meste Nitra sa v posledných dvoch desaťročiach rozšírila komunita predovšetkým mladých ľudí, writerov, sprejerov, ktorí sa vyjadrujú tým, že svoje umelecké názory, postoje alebo cítenie (vandalské nevynímajúc) prenášajú na steny budov,“ napísala polícia.

Ako však polícia dodala, takýto spoôsob vyjadrovania je trestný v rámci platných právnych noriem, pokiaľ samotný writer nie je vlastníkom budovy, ktorú posprejoval. „Pre úplnosť musíme dodať, že ani v takom prípade si tam nemôže nastriekať absolútne čokoľvek chce,“ doplnila nitrianska mestská polícia.

Polícia ďalej informovala, že v popoludňajších hodinách boli mestskí policjati vysalní príslušníkom na operačnom stredisku na sídlisko Chrenová, práve tam mali dve osoby farbou poškodzovať podľa oznamovateľa budovu, ktorá patrí Bytovému družstvu Chrenová. Podľa slov polície hliadka odstavila svoje služobné motorové vozidlo na vedľajšej ulici a pešo sa vybrala skontrolovať steny budov na označenom mieste. „Pri jednej stene spozorovali dvoch mladých sprejerov, ktorí sprejovali na zateplenú fasádu budovy svoj ‚umelecký odkaz svetu‘,“ uviedla Mestská polícia v Nitre.

Ako ďalej informovali mestskí policajti, páchateľov sa im podarilo zdokumentovať priamo pri poškodzovaní budovy. Práve preto ich prítomní policajti vyzvali, aby okamžite upustili od protiprávneho konania, čo mladí sprejeri hneď aj urobili. Polícia objasnila, že už podľa fyzického vzrastu bolo aj bez zistenia totožnosti malých sprejerov jasné, že ide o maloletých páchateľov. Konkrétne to bol jedenásťročný Jakub a rovnako starý Lukáš, obaja z Nitry.

Ako polícia podotkla, zasahujúci mestskí policajti na mieste zistili, že páchatelia použili viacero sprejov, pričom ďalšie spreje mali pripravené. Podľa slov polície sprejov nebolo málo, a teda museli stáť niekoľko desiatok eur. „Obaja maloletí chlapci sa pri stene budovy rozplakali, nevedno, či z preľaknutia, strachu z trestu alebo z ľútosti nad tým, že práve ich museli mestskí policajti chytiť priamo pri čine a nie niekoho iného. Uviedli, že spreje si zadovážili prostredníctvom internetového nákupu,“ informovala nitrianska mestská polícia.

Polícia taktiež uviedla, že po krátkom zisťovaní faktov hliadka nadobudla dôvodné podozrenie, že maloletí sprejeri svojim konaním poškodili cudziu vec tým, že ju postriekali, čím bola naplená skutková podstata trestného činu podľa § 246 Trestného zákona. „Z tohto dôvodu privolali na miesto činu hliadku policajného zboru SR, ktorá sa prípad prevzala do svojej vecnej pôsobnosti,“ doplnili nitrianski policajti.

Nakoľko páchatelia, ktorých polícia pristihla priamo pri čine, ešte nie pre svoj vek tresnoprávne zodpovední, nemôžu a ani nebudú podľa polície sankcionovaní v zmysle trestného zákona. „Škodu však spôsobili a tú budú musieť nahradiť tí, ktorí sú za nich zodpovední, v tomto prípade ich zákonní zástupcovia – rodičia,“ vyjadrila sa polícia.

Ako dodala Mestská polícia v Nitre, ak sa mladí „umelci“ nepoučia a budú pokračovať v danej alebo podobnej činnosti, stane sa to podnetom nielen pre orgány činné v trestnom konaní, ale aj pre sociálnu kuratelu, ktorá bude zisťovať, ako rodičia vychovávajú a vedú svoje maloleté deti a či im svojou prípadnou nedbanlivou výchovou umožňujú dopúšťať sa nezákonných konaní.

„Keďže tento skutok objasňuje príslušné oddelenie PZ SR, dnes nevieme povedať, či chlapci mali peniaze našetrené a zaplatili si spreje sami alebo im ich zaplatil niekto z rodičov, ani poriadne nevediac, čo pre svoju ratolesť s umeleckými sklonmi kupuje a platí. V každom prípade vieme, že každý rodič sa musí aktívne zaujímať, ako a s kým jeho maloleté jedenásťročné dieťa trávi svoj voľný čas, musí sa zaujímať, aké má jeho dieťa záujmy alebo talent a tieto záujmy a talent musí so svojim dieťaťom rozvíjať vhodným a hlavne zákonným spôsobom,“ doplnila na záver nitrianska mestská polícia v správe, ktorú zverejnila na svojom webe.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X