Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Mestska policia nitra
ilustračné: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
2. marca 2015 Správy Nitra od NitraDen.skJakub Prok © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: Petra Struková © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mestská polícia dostáva sťažnosti na problémových obyvateľov, občania žiadajú kamery

Mestskej polícií sa množia sťažnosti od občanov bývajúcich v lokalitách s problémovým rómskymi obyvateľstvom.

„Máme sťažnosti z okrajových mestských častí, kde žijú sociálne vylúčené skupiny. Občania tam žiadajú kamerový systém,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Nitre Erik Duchoň. Sťažnosti pochádzajú najmä z Ulice Jakuba Haška. Tam sídliace firmy sa sťažujú, že množstvo odpadu, ktoré rómske komunity vytvárajú, končí v zlom počasí na plotoch a v areáloch firiem. Obdobné problémy hlásia aj z iných lokalít v Krškanoch a Dražovicach či Orechovom dvore. Skloňujú sa prevažne delikty ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, znečisťovanie prostredia a hlučne správanie.

V sťažnostiach požadujú obyvatelia vybudovanie kamerového systému na kritických miestach. V súčasnosti sa kamery inštalujú podľa Koncepcie rozvoja mestského kamerového systému. Ten na základe poznatkov od občanov, štátnej polície a vlastných informácií vypracovala Mestská polícia a v roku 2010 ho schválili mestskí poslanci. „Ak nastane taká bezpečnostná situácia, po konzultáciach na komisii verejného poriadku a s výbormi mestských častí, vieme nejakú kameru uprednostniť,“ pripúšťa možnosť postupovať mimo koncepcie Duchoň.

Mestská polícia podľa Duchoňa rozšíri kamerový systém o tri kamery. Peniaze získala polícia od Rady vlády SR pre prevenciu kriminality. Z dotácie vyše 57-tisíc eur pribudne kamera pred Zimným štadiónom, na križovatke Mariánskej a Ďurkovej ulice a v srdci Mestského parku na Sihoti. V projekte je zahrnuté aj prepojenie výstupu z kamery v centre mesta na križovatke Štefánikovej triedy a Štúrovej ulice na operačné stredisko policajného zboru. Duchoň si od toho sľubuje zvýšenie rýchlosti a plynulosti premávky a zefektívnenie zásahov dopravných policajtov. „Operačné stredisko bude mať prehľad o aktuálnej situácii a polícia bude môcť promptne reagovať,“ očakáva Duchoň.

V súčasnosti je v meste Nitra nainštalovaných 33 kamier, ktoré monitorujú verejné priestranstvo. Devätnásť kamier je v centre mesta, päť na sídlisku Klokočina, jedna v Dolných Krškanoch a osem kamier na sídlisku Chrenová. Týchto osem kamier tvorí takzvaný uzavretý okruh, čo znamená, že jednotlivé kamery na seba vidia a je možné s nimi postupne zmapovať pohyb osôb, ktoré sa dopúšťajú protispoločenskej činnosti, alebo pohyb motorových vozidiel, ktorými bola spáchaná protispoločenská činnosť. Kamery obsluhujú pracovníci s telesným postihnutím v chránenom pracovisku.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X