Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestska policia nitra
Foto, ilustračné, NitraDen.sk
2. marca 2015 Správy Nitra od NitraDen.skJakub Prok © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: Petra Struková © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mestská polícia dostáva sťažnosti na problémových obyvateľov, občania žiadajú kamery

Mestskej polícií sa množia sťažnosti od občanov bývajúcich v lokalitách s problémovým rómskymi obyvateľstvom.

„Máme sťažnosti z okrajových mestských častí, kde žijú sociálne vylúčené skupiny. Občania tam žiadajú kamerový systém,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Nitre Erik Duchoň. Sťažnosti pochádzajú najmä z Ulice Jakuba Haška. Tam sídliace firmy sa sťažujú, že množstvo odpadu, ktoré rómske komunity vytvárajú, končí v zlom počasí na plotoch a v areáloch firiem. Obdobné problémy hlásia aj z iných lokalít v Krškanoch a Dražovicach či Orechovom dvore. Skloňujú sa prevažne delikty ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, znečisťovanie prostredia a hlučne správanie.

V sťažnostiach požadujú obyvatelia vybudovanie kamerového systému na kritických miestach. V súčasnosti sa kamery inštalujú podľa Koncepcie rozvoja mestského kamerového systému. Ten na základe poznatkov od občanov, štátnej polície a vlastných informácií vypracovala Mestská polícia a v roku 2010 ho schválili mestskí poslanci. „Ak nastane taká bezpečnostná situácia, po konzultáciach na komisii verejného poriadku a s výbormi mestských častí, vieme nejakú kameru uprednostniť,“ pripúšťa možnosť postupovať mimo koncepcie Duchoň.

Mestská polícia podľa Duchoňa rozšíri kamerový systém o tri kamery. Peniaze získala polícia od Rady vlády SR pre prevenciu kriminality. Z dotácie vyše 57-tisíc eur pribudne kamera pred Zimným štadiónom, na križovatke Mariánskej a Ďurkovej ulice a v srdci Mestského parku na Sihoti. V projekte je zahrnuté aj prepojenie výstupu z kamery v centre mesta na križovatke Štefánikovej triedy a Štúrovej ulice na operačné stredisko policajného zboru. Duchoň si od toho sľubuje zvýšenie rýchlosti a plynulosti premávky a zefektívnenie zásahov dopravných policajtov. „Operačné stredisko bude mať prehľad o aktuálnej situácii a polícia bude môcť promptne reagovať,“ očakáva Duchoň.

V súčasnosti je v meste Nitra nainštalovaných 33 kamier, ktoré monitorujú verejné priestranstvo. Devätnásť kamier je v centre mesta, päť na sídlisku Klokočina, jedna v Dolných Krškanoch a osem kamier na sídlisku Chrenová. Týchto osem kamier tvorí takzvaný uzavretý okruh, čo znamená, že jednotlivé kamery na seba vidia a je možné s nimi postupne zmapovať pohyb osôb, ktoré sa dopúšťajú protispoločenskej činnosti, alebo pohyb motorových vozidiel, ktorými bola spáchaná protispoločenská činnosť. Kamery obsluhujú pracovníci s telesným postihnutím v chránenom pracovisku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X