Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZEMIANSKE KOSTO¼ANY: Tepelné elektrárne Nováky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ZEMIANSKE KOSTOĽANY: Tepelné elektrárne Nováky Areál Slovenských elektrárni Nováky a v súvislosti so začiatkom spoluspaľovania biomasy v tepelnej elektrárni Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. Zemianske Kostoľany, 15. november 2011. Foto: SITA/Martin Havran
2. augusta 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Mestská elektráreň nebude paroplynová, ale kogeneračná

Investor sa bude uchádzať na základe výzvy ministerstva hospodárstva o nenávratný finančný príspevok na výstavbu generátorov

NITRA 2. augusta – Plánovaná mestská elektráreň v Nitre nebude paroplynová, ale kogeneračná. Investor Mestská elektráreň Nitra, a. s. sa rozhodol zmeniť technológiu na kogeneračné jednotky a uchádzať sa na základe výzvy ministerstva hospodárstva o nenávratný finančný príspevok na výstavbu generátorov. Dôvodom je, že sa mu doteraz nepodarilo rokovaniami doriešiť centrálne zdroje tepla pre mesto Nitra. „Mestská elektráreň Nitra nevie nájsť dohodu s našou Nitrianskou teplárenskou spoločnosťou o cene za teplo v budúcich rokoch, pretože táto cena je dosť ťažko predvídateľná,“ povedal primátor Jozef Dvonč. Pôvodne zamýšľaný projekt by bol značne nehospodárny aneekonomický, čo by malo za následokpodstatné zdraženie tepla pre obyvateľov mesta, najmä sídliska Chrenová.

Mestská elektráreň Nitra má zmluvu na dodávku tepla pre Chrenovú do roku 2020. „Samozrejme, že toto je dosť krátke obdobie na výstavbu tak rozsiahleho celku ako je paroplynový cyklus,“ podotkol Dvonč. Mestské zastupiteľstvo preto vyšlo investorovi v ústrety tým, že zmenilo dobu nájmu pozemkov pod budúcou elektrárňou z určitej na neurčitú. Pozemky mesto elektrárni predá za 26,56 eura za meter štvorcový plus DPH, a to po nadobudnutí právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia. Počas výstavby elektrárne budú nehnuteľnosti vprenájme na dobu neurčitú, svýpovednou lehotou šesť mesiacov za cenu 0,12 eura za meter štvorcový ročne. Podmienkou je, že investor na vlastné náklady odstráni časti bývalej mazutovej kotolne na Chrenovej, v areáli ktorej bude elektráreň stáť.

Kogenerácia je technologický proces kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla v jednom zariadení. Na rozdiel od klasických elektrární, vktorých sa teplo vzniknuté pri výrobe elektrickej energie vypúšťa do okolia, využíva kogeneračná jednotka toto teplo na vykurovanie. Mestská elektráreň Nitra, a. s. vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR 31. októbra 2008. Jej základné imanie predstavuje 75-tisíc eur. Mestské zastupiteľstvo jej schválilo predaj pozemkov ešte v roku 2009.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X