Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Interiér nového autobusuu v areáli spoloènosti ARRIVA NITRA a.s. poèas slávnostného odovzdávania. Dopravný podnik Arriva Nitra, a. s. kúpil devä nových autobusov za 1,41 milióna eur bez DPH. Podiel bezbariérových autobusov v nitrianskej mestskej autobusovej doprave tým dosiahol 98 percent. Nitra, 21. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
ilustračné: SITA
5. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Mesto zvažuje vytvorenie vlastného dopravného podniku, chce tak ušetriť

Mesto Nitra hľadá spôsoby, ako znížiť náklady na mestskú hromadnú dopravu. Dopravcovi Arriva Nitra, a. s., ročne platí na vykrytie straty vo verejnom záujme zhruba štyri milióny eur. Ako informoval primátor Jozef Dvonč, projektový tím na nitrianskej radnici sa pol roka zaoberá možnosťami riešenia MHD s cieľom ušetriť.

„Hľadáme riešenia, pretože v roku 2017 sa končí licencia. Riešením môže byť buď opäť licencia nejakému prepravcovi, pričom to nemusí byť Arriva, čiže predpokladám súťaž, alebo to môže byť nejaký úplne nový systém,“ povedal Dvonč. Jednou z možností je vytvorenie vlastného dopravného podniku mesta, ktorým sa radnica zaoberá v spolupráci so spoločnosťami Solaris, Škoda Plzeň a Enel.

Stratu za výkony vo verejnom záujme za rok 2014 už magistrát vyrovnal, celkovo zaplatil Arrive Nitra 4,3 milióna eur. Peniaze ešte musí nájsť na doplatenie roku 2015. Mestu sa nepáči, že aj napriek tomu, že počet cestujúcich v nitrianskej MHD narastá a ceny za naftu klesajú, musí platiť dopravcovi stále viac. „Každý rok strata rastie a my sme na milosť a nemilosť odkázaní dôverovať dopravcovi,“ povedala na decembrovom mestskom zastupiteľstve poslankyňa Marta Rácová (nezávislá).

„To je radosť podnikať, keď vy za nič nezodpovedáte a všetko vám zaplatí mesto,“ adresoval dopravcovi poslanec Peter Oremus (nezávislý). Podľa slov primátora mesto nechce Arrive Nitra uznať ziskovú položku na odpisy majetku, pretože ten samospráve nepatrí. „Takisto je tam ešte debata o pokutách, ktoré oni nedokážu vybrať, že prečo by ich malo mesto zaplatiť,“ doplnil Dvonč.

Milan Jankulár zo spoločnosti Arriva Nitra argumentoval tým, že firma v posledných rokoch výrazne investovala do nákupu autobusov. „Investície do vozového parku sú ekonomicky oprávnené náklady a dopravca má za túto investíciu právo zaúčtovať si primeraný zisk v zmysle zmluvy,“ povedal.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X