Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DVONÈ: Rozhovor pre agentúru SITA
DVONÆ: Rozhovor pre agentúru SITA Predseda ZMOS-u (Združenie miest a obcí Slovenska) Jozef Dvonè poèas rozhovoru pre agentúru SITA. Bratislava, 5. december 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
2. júla 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračná: SITA/AP

Mesto zobralo väčším školám, aby dofinancovalo tri menšie

Prilepšila si ZŠ Krčméryho o 30 000 eur, ZŠ Ščasného o 25 000 eur a ZŠ Tulipánová o 22 000 eur

NITRA 2. júla – Mestskí poslanci rozdelili normatívy pre základné školy. Školám s väčším počtom žiakov ubrali peniaze, ktoré rozdelili trom menším školám. „Zachraňujeme tým financovanie škôl. Už pri prvom rozpise normatívov nám vychádzalo, že tri školy nebudú mať dostatok prostriedkov,“ zdôvodnil primátor Jozef Dvonč. Poslanci zobrali 77 000 z normatívu jedenástim školám a rozdelili ich pre ZŠ Krčméryho, ZŠ Ščasného a ZŠ Tulipánová. Ich financovanie tak bude pokryté do konca tohto roka. Ako povedal Dvonč na mestskom zastupiteľstve, je možné, že mesto bude musieť pristúpiť aj k racionalizácii siete škôl, zatiaľ však chce zachovať všetkých 14 škôl. Návrh na vyradenie zo siete škôl sa predkladá vždy k septembru nasledujúceho roka, podotkol.

Ministerstvo školstva umožnilo zriaďovateľom škôl regulovať normatívy do výšky piatich percent, predtým to bolo desať percent. V rámci tejto sumy ich aj mesto upravilo. „Vychádzame z reálnych podmienok v školách. Ani jedna škola tým neutrpí škody, ani jedna škola nezanikne, takýmto spôsobom v pohode prežijú,“ povedal Dvonč. Najväčšie sumy mesto odobralo ZŠ Benkova (13 000 eur), ZŠ Fatranská (12 000 eur), ZŠ Nábrežie mládeže (11 000 eur) a ZŠ Topoľová (10 000 eur). Prilepšila si ZŠ Krčméryho o 30 000 eur, ZŠ Ščasného o 25 000 eur a ZŠ Tulipánová o 22 000 eur.

Poslankyňa Marta Rácová na zastupiteľstve tlmočila obavy niektorých riaditeľov škôl, ktorí sa domnievajú, že im mesto berie peniaze už po druhý raz. Prednosta radnice Igor Kršiak vysvetlil, že ide o prvú redukciu. Mesto predtým nastavilo financovanie s určitou rezervou, ktorú zadržiavalo pre prípad potreby dodatočnej finančnej injekcie pre niektoré problematické školy. „Riaditelia vedeli, že im určitú časť peňazí zadržiavame, tak to bolo každý rok, čiže nič sa nedeje,“ komentoval Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X