Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestky urad_peniaze.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com a franophoto, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
21. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Mesto si zoberie štvormiliónový úver, použije ho na investície

Mesto Nitra si zoberie úver štyroch miliónov eur. Schválili to poslanci tento týždeň na zastupiteľstve. Peniaze samospráva použije na dofinancovanie zriadenia novej Materskej školy Dobšinského, druhú etapu výstavby cintorína na sídlisku Chrenová, dobudovanie kanalizácie, výstavbu bytov na Súľovskej ulici a druhú etapu opravy miestnej komunikácie Wilsonova.

Podľa slov primátora Jozefa Dvonča si mesto úver berie „aj vzhľadom na výhodné podmienky, ktoré sú na bankovom trhu.“ Ako povedal pre médiá, „úver bol motivovaný tým, že je pomerne dosť veľa akcií, ktoré chceme realizovať, niektoré spolufinancovať. Zároveň chceme nechať nejaké vlastné peniaze v rezervnom fonde.“

Cieľom mesta podľa neho je, aby v rezervnom fonde bolo trvale 1,5 milióna až dva milióny eur, ktoré by boli pripravené pre prípad neočakávaných výdavkov. Vlani si Nitra zobrala dva trojmiliónové úvery, ktoré použila napríklad na rekonštrukcie základných škôl, opravy ciest a chodníkov.

Podľa zákona nesmie celková suma dlhu obce prekročiť 60 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Celkový dlh mesta Nitra bude po započítaní nového úveru predstavovať 34,6 percenta z celkových skutočných bežných príjmov. Do tejto sumy nie sú započítané dodávateľské úvery, ktoré sú vo výške 7 946 769 eur.

„Pomer nesplatených bankových úverov a dodávateľských úverov k 30. aprílu 2017 ku skutočným bežným príjmom predchádzajúceho rozpočtového roka predstavuje 48,8 percenta,“ uviedla hlavná kontrolórka mesta Darina Keselyová vo svojom stanovisku k úveru.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X