Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky Jarmok, Nitra milá Nitra
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
13. júna 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Mesto začiatkom júla ožije štvordňovými slávnosťami Nitra, milá Nitra

Začiatkom júla mesto Nitra ožije slávnosťami Nitra, milá Nitra, ktoré budú mať historický, duchovný a kultúrny rozmer. Ich súčasťou bude historický festival Pribinova Nitrawa, dva medzinárodné festivaly folklórnej hudby, Cyrilo-metodská národná púť a ďalšie podujatia.

Slávnosti sa budú konať od 2. do 5. júla pod záštitou predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie a predsedu vlády Roberta Fica. Na celkových nákladoch takmer 50-tisíc eur sa podieľa mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a ministerstvo kultúry.

Ako informoval dnes na tlačovej konferencii primátor Nitry Jozef Dvonč, slávnosti Nitra, milá Nitra budú tento rok namiesto tradičných troch dní trvať až štyri dni. Prevažná časť podujatí sa sústredí do Mestského parku na Sihoti, na Svätoplukovo námestie a na Nitriansky hrad. V areáli bývalých kasární pod Zoborom na Martinskom vrchu otvorí Archeologický ústav v Nitre 3. júla nové slovanské obydlia, ktoré budú súčasťou archeoparku.

Dokončené by mali byť dva domy, ďalší bude pravdepodobne rozostavaný. Pôjde o repliky domov, ktoré boli preskúmané na Martinskom vrchu počas šesťdesiatych rokov minulého storočia,“ povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu. Do archeoparku pribudnú aj dve pece – hrnčiarska a chlebová. V priestoroch Martinského vrchu sa začne tento rok historický festival Pribinova Nitrawa. Sprievod kniežaťa Pribinu prejde z Martinského vrchu na Nitriansky hrad, kde bude festival pokračovať ďalšími podujatiami.

Nitrianske biskupstvo do programu slávností prispeje Dňom otvorených dverí na Nitrianskom hrade. Otvorený pre verejnosť bude Biskupský palác, záhrady, Diecézne múzeum, Gotická priekopa a Katedrála svätého Emeráma. Tradičná Cyrilo-metodská národná púť bude 5. júla na Svätoplukovom námestí. Hlavným celebrantom bude rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Nový objekt pre turistov, ktorý postavilo biskupstvo pred vstupom do Nitrianskeho hradu, do začiatku slávností otvoriť nestihnú. „Stavba aj parkovisko sú skolaudované. Prebieha ešte verejné obstarávanie kuchyne a nevyzerá to, že by sme to vedeli do osláv stihnúť,“ povedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Otvoria ho zrejme až v auguste. Cestu na hrad však v spolupráci s mestom do slávností upraviť stihnú, doplnil Judák.

Súčasťou slávností budú dva medzinárodné festivaly folklórnej hudby – Slavica fest a Akademická Nitra. Na jubilejný 40. ročník festivalu akademických folklórnych súborov Akademická Nitra zavíta 600 účastníkov. Ako uviedla prorektorka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Miroslava Líšková, festival tento rok zmení koncepciu a prvý raz sa prehliadka súborov stane súťažnou. Vystúpenia bude hodnotiť medzinárodná porota.

Svätoplukovo námestie sa 4. júla stane dejiskom pokusu o slovenský rekord v počte krojov na slovenských hradoch a v podhradiach. Ide o iniciatívu Domu Matice slovenskej. Na jednom mieste sa zídu účastníci oboch folklórnych festivalov a ďalšie zoskupenia z Nitry a okolia.

Najnovšie poznatky o misii svätých Cyrila a Metoda na Veľkej Morave priblíži konferencia pre verejnosť v Ponitrianskom múzeu. Na amfiteátri pod Zoborom bude 2. júla letný festival Nová Fun Rádio Dohoda, na ktorom vystúpi Richard Müller, Fragile Queen, Vidiek, Polemic a ďalší. Do rámca slávností zapadajú aj výstavy, divadelné predstavenie a jarmok.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X