Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autobusy, arriva nitra
ilustračné: SITA
26. októbra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Mesto vypíše súťaž na dopravcu, od vlastného podniku upustilo

Mesto Nitra predĺži licenciu prevádzkovateľovi mestskej hromadnej dopravy (MHD) Arriva Nitra do 31. decembra 2019. Zároveň vypíše verejnú súťaž na nového dopravcu. Schválili to mestskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve.

Víťaz súťaže, do ktorej sa môže prihlásiť aj Arriva Nitra, bude prevádzkovať MHD v Nitre ďalších desať rokov. Poslanci zároveň schválili podmienku, podľa ktorej môže mesto po úspešnom ukončení súťaže zrušiť do dvoch mesiacov zmluvu s Arrivou Nitra a podpísať zmluvu s novým dopravcom.

Arrive Nitra vyprší desaťročná zmluva koncom mája 2017, mesto sa preto muselo rozhodnúť, ako ďalej. Primátorovi Nitry aj poslancom sa zdá privysoká suma, ktorú samospráva ročne vynakladá na výkony vo verejnom záujme. Jednou z alternatív bolo vytvorenie vlastného dopravného podniku mesta, respektíve spoločného podniku s niektorým z dopravcov. Poslanci sa však nakoniec priklonili k vypísaniu verejnej súťaže. „Základnou vecou, ktorá neumožňuje v súčasnosti založenie vlastného dopravného podniku, sú kapacity, ktoré máme k dispozícii. V Arrive je dnes 41 percent akcií Fondu národného majetku, my sme urobili pokus tieto akcie získať aj pre vyšší územný celok aj pre nás, toto sa zatiaľ nepodarilo a ani nepredpokladám, že štát by sa tohto podielu vzdával,“ povedal pre médiá primátor Jozef Dvonč.

Ako ďalej dodal, mesto bude požadovať od víťaza súťaže rázne kroky smerom k zefektívneniu dopravy. Jednou z podmienok verejnej súťaže bude, že dopravca bude musieť každoročne o jedno percento znižovať náklady, ktoré vynakladá mesto Nitra na MHD. Namiesto na naftu by mestské autobusy podľa Dvonča mohli v budúcnosti jazdiť na elektrinu alebo plyn. Magistrát by mal čoskoro získať prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu päť elektrobusov, ktoré by zrejme prenajal víťazovi verejnej súťaže.

Mesto pred časom zastavilo nákup nových autobusov aj generálne opravy štyroch autobusov. Výsledkom je medziročná úspora nákladov medzi rokmi 2015 a 2016 vo výške 360-tisíc eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X