Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nitra-strava-deti-skola-odbornicka-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: GettyImages
15. marca 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto v súčasnosti rozbieha spoluprácu s diétnou sestrou, ktorá má zlepšiť stravovanie škôlkarov a školákov

Stravovanie detí v základných (ZŠ) a materských školách (MŠ) má v Nitre pomôcť zlepšiť výživová poradkyňa.

Mesto v súčasnosti rozbieha spoluprácu s diétnou sestrou Klaudiou Šugrovou, ktorá má niekoľkoročné skúsenosti v oblasti stravovania detí. Komunikovať bude so školami, priamo so žiakmi aj rodičmi a súčasne aj s odborom školstva na mestskom úrade.

Dlhodobo evidujeme, že naše deti, ktoré prichádzajú do škôl, nemajú správne stravovacie návyky, preto spúšťame projekt výživového poradcu súčasne s akadémiou správneho stravovania pre žiakov na našich školách,“ informovala poslankyňa mestského zastupiteľstva a zároveň členka komisie pre mládež, školstvo a vzdelávanie Anna Šmehilová.

OZ zorganizovalo už viacero podujatí v nitrianskych školách

Malá akadémia správneho stravovania detí je dobrovoľnícka edukačná iniciatíva. Klaudia Šugrová z Ústavu psychológie zdravia pri Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika vedie občianske združenie KlauDIA, ktoré zabezpečuje poradenstvo, edukačné besedy, prednášky a ochutnávku zeleniny priamo v škôlkach, školách a školských kluboch. Zorganizovalo už viaceré podujatia v školách v Nitre aj v iných regiónoch Slovenska.

Mesto by teraz chcelo riešiť malú akadémiu stravovania systémovo, aby nešlo len o malé projekty na niektorých školách, ale aby sa tieto aktivity robili na všetkých mestských základných a materských školách v Nitre, podčiarkla Šmehilová.

Chystá sa aj prieskum spokojnosti so stravovaním

Ako ďalej podotkla, desiatu detí na základných školách často tvoria čipsy alebo horalky z bufetu. „Máme školy, na ktorých vznikajú zeleninové bufety, ako napríklad ZŠ Benkova a ZŠ Fatranská, ale potrebujeme človeka, ktorý bude pracovať aj priamo so žiakmi. Deti budú mať workshopy, smerom k rodičom výživová poradkyňa zvolí najlepšiu formu komunikácie,“ povedala Šmehilová. Mesto už v minulosti spolupracovalo s odborníkom, ktorý pomáhal rozbiehať integráciu detí s diétnym stravovaním. V MŠ Nedbalova sú vytvorené podmienky pre deti s cukrovkou, v MŠ Topoľová a MŠ Beethovenova je zabezpečené diétne stravovanie pre deti s celiakiou.

Odbor inovácií, transparentného riadenia a klientskej spokojnosti na nitrianskej radnici v súčasnosti pripravuje prieskum spokojnosti so stravovaním v základných a materských školách. „Chceli by sme, aby aj rodičia definovali, ako si predstavujú zlepšenia,“ hovorí Šmehilová. Prieskumom chcú zároveň zisťovať aj spokojnosť so stravovaním na Mestskom úrade v Nitre.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X