Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Synagóga
maps.google.sk
24. júla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Mesto v najbližších rokoch opraví vlhnúcu synagógu aj sochy svätca

Viaceré kultúrne pamiatky a umelecké artefakty plánuje opraviť mesto Nitra v tomto a v budúcom roku.

Na rok 2017 je predbežne naplánovaná sanácia synagógy v centre mesta. Predpokladané náklady sú zhruba 1,2 milióna eur, ktoré by mali ísť z vlastných zdrojov mesta, uvádza sa v Programe hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023.

Synagóga má problémy s vlhkosťou, z vonkajšej strany sú tehly na viacerých miestach poškodené alebo vypadnuté. Spraviť treba hydroizolačnú ochranu spodnej časti stavby a obnoviť poškodené časti muriva a fasády. Nitrianska synagóga pochádza zo začiatku 20. storočia, postavená bola v maursko-byzantskom štýle. Slúži ako koncertná a výstavná sieň mesta.

Radnica plánuje tiež reštaurovať viaceré umelecké artefakty. Je medzi nimi niekoľko sôch svätého Jána Nepomuckého vrátane originálu sochy, ktorý sa nachádza v sklade Kolégia piaristov. Reštaurovať sa postupne budú aj kríže pod Kalváriou, na Čermáni, na Párovskej a na Štúrovej ulici, Pamätník padlých hrdinov v mestskom parku, Tri Klasy na kruhovom objazde na Štúrovej ulici, Súsošie svätej Anny, Márie a Júliusa v Janíkovciach a kamenný kríž z rohu ulíc Dvorčianska a Novozámocká.

Spracovať by sa mali aj umelecko-historické posudky na reštaurovanie dvoch kamenných erbov, z ktorých jeden pochádza pravdepodobne z 18. storočia a druhý je z Tureckej brány. Jednotlivé investície sa budú realizovať v závislosti od financií. Mesto predbežne počíta so sumou 100-tisíc eur z vlastného rozpočtu a ďalšie peniaze sa bude snažiť získať z iných zdrojov a dotácií.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X