Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Synagóga
maps.google.sk
24. júla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Mesto v najbližších rokoch opraví vlhnúcu synagógu aj sochy svätca

Viaceré kultúrne pamiatky a umelecké artefakty plánuje opraviť mesto Nitra v tomto a v budúcom roku.

Na rok 2017 je predbežne naplánovaná sanácia synagógy v centre mesta. Predpokladané náklady sú zhruba 1,2 milióna eur, ktoré by mali ísť z vlastných zdrojov mesta, uvádza sa v Programe hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023.

Synagóga má problémy s vlhkosťou, z vonkajšej strany sú tehly na viacerých miestach poškodené alebo vypadnuté. Spraviť treba hydroizolačnú ochranu spodnej časti stavby a obnoviť poškodené časti muriva a fasády. Nitrianska synagóga pochádza zo začiatku 20. storočia, postavená bola v maursko-byzantskom štýle. Slúži ako koncertná a výstavná sieň mesta.

Radnica plánuje tiež reštaurovať viaceré umelecké artefakty. Je medzi nimi niekoľko sôch svätého Jána Nepomuckého vrátane originálu sochy, ktorý sa nachádza v sklade Kolégia piaristov. Reštaurovať sa postupne budú aj kríže pod Kalváriou, na Čermáni, na Párovskej a na Štúrovej ulici, Pamätník padlých hrdinov v mestskom parku, Tri Klasy na kruhovom objazde na Štúrovej ulici, Súsošie svätej Anny, Márie a Júliusa v Janíkovciach a kamenný kríž z rohu ulíc Dvorčianska a Novozámocká.

Spracovať by sa mali aj umelecko-historické posudky na reštaurovanie dvoch kamenných erbov, z ktorých jeden pochádza pravdepodobne z 18. storočia a druhý je z Tureckej brány. Jednotlivé investície sa budú realizovať v závislosti od financií. Mesto predbežne počíta so sumou 100-tisíc eur z vlastného rozpočtu a ďalšie peniaze sa bude snažiť získať z iných zdrojov a dotácií.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X