Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestský úrad Nitra
Foto: ilustračné, NitraDeň.sk, SH
12. novembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto si berie 9 miliónový úver, poslancom sa nepáčil primátorov prístup a chýbala im školská a sociálna infraštruktúra

Nový úver bude samospráva splácať až v ďalších volebných obdobiach.

Mesto Nitra si berie v polovici volebného obdobia úver 9 miliónov eur na financovanie investičných akcií v rokoch 2021 a 2022.

Prijatie úveru na návrh primátora Marka Hattasa odsúhlasili na štvrtkovom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva. Celková čiastka dlhu Nitry po prijatí nového úveru prekročí 30 miliónov eur.

Zadlženosť mesta dosiahne 46 percent z celkových bežných príjmov predchádzajúceho roku, zákon umožňuje mestám ísť až do 60 percent bežných príjmov.

Veľký krok pre Nitru

Hattas označil schválenie prijatia úveru za veľký krok pre Nitru. Štyri milióny použije radnica podľa neho na dopravnú infraštruktúru, teda cesty, chodníky alebo parkoviská, 2,5 milióna na verejné priestranstvá a zeleň a 2,5 milióna na voľnočasovú, kultúrnu a športovú infraštruktúru.

Nitra bude úver splácať od roku 2023 počas desiatich rokov. Splátka istiny bude vo výške 900-tisíc eur ročne.

Investičné akcie

Primátor Hattas poslancom predstavil 19 investičných akcií, ktoré by mali byť v druhej polovici volebného obdobia z bankového úveru financované.

Absolútnou prioritou má byť rekonštrukcia lávky pre peších nad železničnou traťou, pretože inak ju bude treba pre havarijný stav zatvoriť.

Peniaze majú ísť aj na revitalizáciu detských ihrísk, na kompletnú rekonštrukciu Hollého ulice, ale napríklad aj na riešenie parkovacej politiky alebo architektonickú súťaž na riešenie Župného námestia.

Výčitky poslancov

Časť poslancov Hattasovi počas viac ako dvojhodinovej diskusie vyčítala, že s nimi o investičných zámeroch a plánovanom použití peňazí nediskutoval, v zozname vybraných investícií im chýbala tiež školská a sociálna infraštruktúra.

Nitra má aktuálne zostatok starých úverov v objeme 19,2 milióna eur, schválený, ale zatiaľ nečerpaný úver vo výške 5 miliónov eur, spolu s aktuálne schváleným úverom bude mať celkový dlh 33,2 milióna eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X