Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavba na podzamskej 4.jpg
ilustračné: LB, NitraDeň.sk
27. júna 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

FOTO: Mesto sa v súvislosti s čiernou stavbou v podhradí obrátilo aj na súd

Mesto Nitra sa v súvislosti s čiernou stavbou na Podzámskej ulici obrátilo na súd. Vydaním predbežného opatrenia chce stavebníkovi zabrániť, aby pokračoval v stavbe.

„Robíme všetky možné úkony voči všetkým možným dotknutým orgánom, ktoré môžu pomôcť jednak zabrániť pokračovaniu v stavebných prácach a tiež následnému odstráneniu tej stavby, ktorá tam vznikla,“ povedal prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak a dodal, že predbežné opatrenie zo súdu zatiaľ mesto v rukách nemá.

Čiernu stavbu z lodných kontajnerov v pamiatkovej zóne mesta mal majiteľ na základe rozhodnutia stavebného úradu odstrániť do 6. mája. Nielenže to neurobil, ale ďalej pokračoval v stavebných prácach. Medzičasom kontajnery zateplil, pribudli aj okná. Odvolal sa voči nariadeniu na odstránenie čiernej stavby a tiež voči rekordnej pokute, ktorú mu mesto uložilo. Zaplatiť má 25 000 eur. Primátor Jozef Dvonč sa vyjadril, že za 12 rokov si nepamätá, že by mesto niekedy uložilo takú vysokú pokutu.

Čierna stavba

Stavebný úrad rozhodol o odstránení stavby už pred mesiacmi, odvtedy stihol stavebník objekt zatepliť, v súčasnosti už vyzerá ako budova. „Bežná prax je taká, že pokiaľ stavebný úrad rozhodne o zastavení prác, tak stavebník má rešpektovať úradné rozhodnutie. Samozrejme, pokiaľ ho nerešpektuje, musí konanie aj zo strany mesta pokračovať,“ povedal Kršiak a dodal, že predbežné opatrenie súdu je spravidla vykonateľné ihneď. Majiteľ čiernej stavby využíva na prístup k svojej parcele mestský pozemok, ku ktorému však nemá žiadny nájomný vzťah.

Mestské zastupiteľstvo v novembri 2017 zrušilo uznesenie, ktorým v roku 2017 schválilo Jánovi Lipovskému prenájom 67 metrov štvorcových, z ktorých je jediný prístup k jeho pozemku. Žiadateľ vtedy mestu deklaroval, že tam plánuje postaviť polyfunkčnú budovu s tromi nadzemnými podlažiami, ustúpenou nadstavbou v štvrtom podlaží a jedným podzemným podlažím. „Pokiaľ dôjde alebo došlo k zásahom do verejno-prospešných zariadení, či už je to chodník, zábradlie alebo cesta, môže nastať aj podozrenie z trestného činu a aj voči tomuto je mesto pripravené sa brániť,“ dodal prednosta.

Majiteľ čiernej stavby Ján Lipovský sa pre médiá nechce vyjadrovať.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X