Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Záhrady Horného mesta
ilustračné: SITA NITRA: Záhrady Horného mesta Deň otvorených dverí do záhrad Horného mesta v Nitre. Táto akcia je organizovaná Spoločnosťou pre záhradnú a krajinnú tvorbu v spolupráci s mestom Nitra, Krajským pamiatkovým úradom Nitra, Archeologickým Ústavom SAV Nitra a SPU Nitra. Nitra, 8. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran
17. septembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Mesto sa chce viac venovať zeleni, zakladá Záhradnícke služby!

NITRA 17. septembra – S cieľom kvalitnejšie spravovať verejnú zeleň zakladá mesto Nitra Záhradnícke služby. Stredisko bude súčasťou príspevkovej organizácie Mestské služby, fungovať bude v priestoroch kompostárne v Krškanoch. Schválili to mestskí poslanci. „Je to určitá koncentrácia kapacít práve na zeleň, ktorú považujeme za dôležitú a chceli by sme robiť kvalitnejšie túto činnosť,“ odôvodnil tento krok primátor Jozef Dvonč.

Nitrianska samospráva v súčasnosti zabezpečuje správu mestskej zelene pomocou viacerých útvarov radnice a Mestských služieb, čo sťažuje občanom orientáciu v tom, na koho sa majú so svojím problémom v tejto oblasti obrátiť. Ďalším dôvodom na založenie Záhradníckych služieb bol fakt, že v súčasnosti Nitra nemá vlastnú okrasnú škôlku a skleníkové hospodárstvo, čo spôsobuje problémy s využitím nedávno vybudovanej kompostárne. Tá je schopná spracovávať 16 000 ton biologicky rozložiteľného odpadu ročne a produkovať 9 000 ton kompostu, ktorý sa môže využiť pre potreby mesta.

Do nového strediska radnica prijme troch pracovníkov. Okrem bežných kancelárskych priestorov budú Záhradnícke služby potrebovať aj pôdu pre plánovanú okrasnú škôlku. V nej samospráva plánuje dopestovať podstatnú časť rastlín – stromov a krov – pre potreby mesta, prípadne aj na predaj. V skleníkoch, respektíve fóliovníkoch zabezpečí dopestovanie letničiek, dvojročiek, cibuľovín, trvaliek a podobne.

Pre všetky tieto činnosti sa bude môcť využiť kompost z mestskej kompostárne. Radnica vytypovala na tento účel 2,5-hektárový mestský pozemok v areáli výstaviska Agrokomplex. Podľa primátora by Záhradnícke služby mohli aj vysádzať nevyužité plochy či miesta, kde sú dnes čierne skládky. „Verím, že v spolupráci s niektorými inštitúciami, napríklad Botanickou záhradou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, prípadne s niektorými dodávateľmi, ktorí nám doteraz robili kosby, sa nám podarí postupom času vybudovať silné stredisko,“ skonštatoval Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X