Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prepadnutý svah na nitrianskom hradnom kopci
zdroj: MsP Nitra
1. marca 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mesto rokovalo so zástupcami Biskupstva, Západoslovenskej vodárenskej a Krajského pamiatkového úradu o minulotýždňovom zosune svahu na hradnom kopci v Nitre

Zosun pôdy na hradnom kopci spôsobilo prasknuté potrubie, ktoré zostane natrvalo odstavené a Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZsVS) zabezpečí odtrhnutú časť cesty a dá vypracovať hydrogeologický prieskum.

Vedenie mesta sa na Mestskom úrade v Nitre stretlo so zástupcami Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti (ZsVS), Biskupského úradu, Krajského pamiatkového úradu, aby riešili zosun pôdy na hradnom kopci. Prvotné zabezpečenie miesta nehody vykonalo mesto ešte minulú stredu, teda v deň zosunu.

Dnes sme sa dohodli na ďalších konkrétnych úlohách, ktoré budú najmä v réžii Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti,“ povedal vo štvrtok viceprimátor Nitry Daniel Balko. Mesto medzičasom poverilo Mestskú políciu v Nitre pravidelným monitorovaním lokality. Stavebný úrad kvôli zaisteniu bezpečnosti vydal na územie hradného kopca stavebnú uzáveru, a preto na mieste nehody pribudli zátarasy.

Dať miesto do pôvodného stavu zaberie množstvo času

ZsVS sa zaviazala, že v priebehu jedného mesiaca vykoná dočasné zabezpečenie odtrhnutej časti cesty na Samovej ulici. „Dáme vypracovať hydrogeologický prieskum na území dotknutom poruchou vodovodného potrubia a následne pristúpime k odpratávaniu priestorov,“ hovorí riaditeľka odštepného závodu ZsVS Nitra Margita Kršáková.

Podľa Kršákovej samotné odpratávanie spadnutej zeminy chvíľu potrvá, pretože tá musí najprv vyschnúť, aby sa predišlo prípadnému ďalšiemu uvoľneniu pôdy. „Akonáhle dostaneme od statika zelenú, môže prísť k spevneniu svahu a odpratávaniu,“ dopĺňa Kršáková. Podľa statika Alojza Bojdu budú miesto zabezpečovať vankúšovou metódou. V praxi to znamená, že miesto sa zasype zeminou a prekryje fóliou.

Zabezpečenie a navrátenie miesta minulotýždňového zosuvu do pôvodného stavu je prvotnou fázou, po ktorej by sa malo pristúpiť k prieskumu širšieho okolia a určeniu ďalších prípadných rizikových plôch. Táto druhá fáza by mala trvať približne pol roka a bude predmetom rokovaní medzi mestom Nitra, Biskupským úradom, ZsVS a Krajským pamiatkovým úradom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X