Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
IMG_0014
18. septembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona ilustračné: SITA/AP

Mesto pri rekonštrukcii zariadenia Zobor minulo zbytočne tisíce eur!

Nitra 18. septembra – Pri prestavbe bývalej detskej nemocnice na Zariadenie pre seniorov Zobor došlo k viacerým nedostatkom. Zistil to hlavný kontrolór mesta Nitra František Halmo pri preverovaní opodstatnenosti finančných výdavkov, ktoré pri rekonštrukcii budovy dosiahli celkovú výšku 4.672.807,11 eura. Ako sa uvádza v záveroch z kontroly, pri budovaní zariadenia Zobor neboli dodržané ustanovenia zmluvy o dielo, zvýšili sa finančné prostriedky potrebné na realizáciu diela pre nedostatky v projektovej dokumentácii a neefektívne sa vynaložili peniaze na zariadenia a časti objektov, ktoré dodnes nie sú využívané.

Súčasťou zariadenia pre seniorov je napríklad nový bazén aj s technologickým zázemím za vyše 34.000 eur. Od začiatku prevádzkovania objektu nebol využitý ani raz, rovnako ako rehabilitačné zázemie, sociálne zariadenia, šatne, hydromasážna vaňa, balneologická vaňa a vírivé vane, ktoré tu boli spolu s bazénom umiestnené. Podľa kontrolórov sa tiež zbytočne nakúpili zdravotnícke a rehabilitačné prístroje a zariadenia za 129.431,29 eur. Dodnes sú nevyužívané, pretože ich môže obsluhovať iba odborne vyškolený zdravotnícky personál. Ešte nevybalené sú aj rôzne zariadenia v hodnote viac ako 20.000 eur, ktoré boli dodané pre bufet a cukráreň. „Priestory, ktoré boli podľa projektu vybudované ako bufet a cukráreň, boli následnými stavebnými úpravami prebudované na jedáleň, nakoľko tá pôvodne navrhnutá nepostačovala pre počet klientov,“ uvádza sa v správe. Kontrola zistila aj nesprávne fakturované množstvá vysadenej zelene. „Na základe fyzického spočítania stromov a kríkov v čase kontroly sa zistilo, že v areáli objektu bolo vysadených celkom sedem stromov, oproti fakturovaným množstvám je to o 56 stromov menej. Kríkov bolo fakturovaných 2447 kusov, reálne je vysadených 555 kusov. Trvalky boli fakturované v počte 125 kusov. Ich reálny stav sa nedal v tomto vegetačnom období zistiť,“ konštatuje sa v správe hlavného kontrolóra.

Prednosta mestského úradu Igor Kršiak na základe kontroly poveril konkrétnych pracovníkov, aby hľadali možnosti, ako zakúpené a nepotrebné vybavenie v Zariadení pre seniorov Zobor využiť. Zároveň chce opätovne preveriť rozsah sadovníckych prác v objekte a vyvodiť pracovnoprávny postih voči zamestnancovi mestského úradu, ktorý vykonával úlohu stavebného dozoru. Podľa nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča s tým mesto nebude mať problém. „Ja si myslím, že dá sa vyvodiť osobná zodpovednosť. Týka sa to konkrétne investičného útvaru a stavebného dozoru na tejto stavbe. Je dosť možné, že sme vzhľadom na rozsah stavby podcenili to, že to mal na starosti jeden človek. Pretože, mimochodom ,je to mimoriadne zodpovedný pracovník, ktorý má všetko, čo sa týka stavebného dozoru, vo veľkom poriadku. Pokiaľ vznikne nejaká škoda, tak máme na to inštitút, škodovú komisiu. Tá posúdi mieru zavinenia konkrétneho pracovníka a príde s návrhom, čo urobiť,“ dodal Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X