Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
25. apríla 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto Nitra si zoberie úver 9 miliónov eur na financovanie investičných akcií

Úver chce mesto použiť na cesty, chodníky, kanalizáciu, školské budovy, športové zariadenia či výstavbu cintorína.

Schválili to vo štvrtok nitrianski mestskí poslanci na zastupiteľstve. Úver sa použije na výstavbu a obnovu miestnych komunikácií, chodníkov a parkovísk, výstavbu a obnovu komunálnych budov či na investičné akcie na podporu mestskej mobility. V pláne je aj dokončenie nového cintorína na sídlisku Chrenová, rozvoj kanalizačnej siete a peniaze majú tiecť aj do školských budov a športových zariadení. Konkrétne investičné akcie budú schvaľovať poslanci na najbližšom zastupiteľstve na základe návrhov jednotlivých výborov mestských častí. „Potom budeme môcť povedať, akú časť z 9-miliónového úveru tento rok vyčerpáme. Môže to byť niekde cez tri milióny eur,“ povedal na tlačovom brífingu primátor Nitry Marek Hattas. Ako dodal, cieľom mesta je realizácia nutných investičných akcií. „Investičný dlh mesta je niekoľko desiatok miliónov eur,“ podotkol primátor.

Úver chce mesto vyčerpať maximálne do konca roka 2020, splácať ho bude 60 mesiacov – od júla 2020 do júna 2025. „Na konci roka 2018 boli nesplatené úvery mesta vo výške zhruba 17,6 milióna eur. My sa ich budeme snažiť znížiť v priebehu najbližších troch rokoch o päť miliónov eur,“ uviedol Hattas.

Celková suma dlhu mesta k 31. marcu 2019 predstavuje 24,49 percenta z celkových skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka. Zostatok bankových záväzkov bez úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania k 31. marcu predstavuje 16 042 760 eur, schválené a zatiaľ nedočerpané úvery z rokov 2017 a 2018 sú 3 606 794 eur. Po pripočítaní nového deväťmiliónového úveru to bude spolu 28 649 554 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X