Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martinsky vrch ilu tic.jpg
Foto: ilustračné, www.nitra.eu
24. októbra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto Nitra sa bude uchádzať o takmer 19 miliónov eur na kreatívne centrum

Ak mesto peniaze z eurofondov získa, opäť využije bývalé kino Palace na Radlinského ulici a mestské objekty bývalých kasární na Martinskom vrchu.

Mesto Nitra sa bude uchádzať o eurofondy na zriadenie kreatívneho centra. Na jeho vybudovanie bude prostredníctvom ministerstva kultúry žiadať nenávratný príspevok vo výške približne 19 miliónov eur. Predloženie žiadosti a spolufinancovanie maximálne vo výške 939-tisíc eur odsúhlasili mestskí poslanci.

Na kreatívne centrum plánuje Nitra využiť budovu bývalého kina Palace v centre mesta a objekty bývalých kasární na Martinskom vrchu. Podľa predbežného harmonogramu by stavebné práce mali začať v polovici budúceho roka a svoje služby by kreatívne centrum malo poskytovať už v roku 2023.

Obavy o udržateľnosť

Mestské zastupiteľstvo podanie žiadosti schválilo napriek určitým obavám o udržateľnosť tohto projektu. Poslanec Peter Oremus pripomenul, že ide o jeden z najväčších projektov mesta, v ktorom bude zamestnaných približne 20 ľudí. Samospráva bude musieť zabezpečiť najmenej desaťročné fungovanie tohto projektu.

Ministerstvo kultúry vyhlásilo začiatkom júla výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zakladanie kreatívnych centier a podporu dopytu po kreatívnej tvorbe. K dispozícii má na tieto účely takmer 88 miliónov eur.

Talenty a inovácie

Peniaze z tejto výzvy je možné použiť aj na rekonštrukciu a modernizáciu budov pre potreby kreatívnych centier. Žiadosti o nenávratné finančné príspevky sa mali pôvodne podávať do konca októbra, v súčasnosti však rezort kultúry avizuje predĺženie tohto termínu.

Cieľom výzvy je stimulovať podporu udržateľnej zamestnanosti a tvorbu pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle prostredníctvom vytvorenia priaznivého prostredia pre rozvoj kreatívneho talentu a netechnologických inovácií.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X