Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pomoc ludom spojenie sil mesto nitra gettyimages.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: gettyimages
28. januára 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mesto Nitra dbá na stále zlepšovanie kvality sociálnych služieb

Zamestnanci odboru sociálnych služieb mestského úradu, zariadenia pre seniorov, azylového domu a ďalších sociálnych služieb, poskytovaných mestom Nitra, mali možnosť spoznať praktickú rovinu zákonom určenej sociálnej politiky priamo z úst odborníka.

Dopodrobna sme sa venovali podmienkam, ktoré zákon o sociálnych službách vyžaduje, aby jednotlivé služby poskytované mestom boli nastavené s vysokou mierou kvality,“ špecifikoval Miroslav Cangár dvojdňový seminár.

Mesto dba na kvalitu socialnych sluzieb 2.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Zákon o sociálnych službách obsahuje 22 kritérií, a tieto sme postupne prechádzali. Vysvetlil som im, ako má mesto ako poskytovateľ sociálnej služby postupovať, aby bola splnená litera zákona a aby boli spokojní aj prijímatelia poskytovaných sociálnych služieb,“ upresnil Canglár obsah seminára.

Klient má napríklad, okrem iného, právo byť informovaný v jemu zrozumiteľnej forme – či už v hovorenej reči, v posunkovom jazyku, alebo prostredníctvom piktogramov. „Súčasne má právo na život v prostredí, ktoré rešpektuje jeho intimitu alebo prípadné obmedzenia mobility,“ konkretizovala získané informácie Martina Hrozenská z odboru sociálnych služieb na Mestskom úrade v Nitre.

Sociálne služby majú byť poskytované odborne a kvalitne, ale aj moderne

Rovnako technické požiadavky na projekty budov, v ktorých klienti žijú, by mali napĺňať prvky takzvaného univerzálneho navrhovania. Poskytovateľ sociálnych služieb má zároveň právo na to, aby sa o neho starali odborne erudovaní pracovníci a tiež na to, aby mal každý klient kľúčového pracovníka, ktorý bude styčnou a dôveryhodnou osobou obhajujúcou jeho záujmy.

Mestská poslankyňa, členka mestskej rady a predsedníčka sociálnej komisie MZ Anna Šmehilová sa vyjadrila, že jej záleží na tom, aby služby, poskytované našim mestom občanom boli poskytované odborne a kvalitne, ale súčasne aj moderne.

Mesto dba na kvalitu socialnych sluzieb 4.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Nové trendy sa objavujú v každej oblasti života a teda aj v sociálnych službách. Považujem za nesmierne dôležité ďalšie vzdelávanie našich zamestnancov aj v oblasti poskytovania sociálnych služieb. Prvoradým musí byť preto najlepší záujem a individuálne potreby občana, ktorý sociálnu pomoc od mesta potrebuje. Moderné mesto sa musí vedieť postarať o odkázaného človeka, ktorý si sám, alebo jeho rodina nevie pomôcť,“ uviedla mestská poslankyňa a predsedníčka Komisie mestského zastupiteľstva pre sociálne veci, bývanie a podporu verejného zdravia Anna Šmehilová.

Dôraz sa kladie na podporu a tvorbu pozitívneho obrazu klientov v spoločnosti

Vedúca odboru sociálnych služieb MsÚ v Nitre Naďa Šimová uviedla, že v praxi sociálnych služieb ide o zmenu paradigmy – z pohľadu na klienta – prijímateľa sociálnej služby, s položením dôrazu na rešpekt a jedinečnosť človeka, ako aj na rozvoj jeho schopností, zručností a vedomostí. „Nielen odborný personál pracujúci s klientmi v sociálnych službách, ale aj verejnosť by mala ľudí so špecifickými potrebami vnímať tak, že títo ľudia sú súčasťou ľudskej rozmanitosti. Systém moderných sociálnych služieb rešpektuje a podporuje oprávnené požiadavky občanov – prijímateľov sociálnych služieb na kvalitné sociálne služby. Dôraz sa kladie na podporu a tvorbu pozitívneho obrazu klientov v spoločnosti, na rešpektovanie jeho individuálnych potrieb a prianí,“ spresnila vedúca Naďa Šimová.

Od 1. septembra tohto roku bude Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny hodnotiť podmienky kvality poskytovanej sociálnej služby prostredníctvom poverených štátnych zamestnancov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X