Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robotnik pixabay.com_.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
2. júla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

Mesto nebude budovať robotnícke ubytovne, rozhodli poslanci

Mesto Nitra nebude nehnuteľnosti vo svojom vlastníctve prebudovávať a využívať na ubytovne zamestnaneckého charakteru. Schválili to nitrianski mestskí poslanci tento týždeň na zastupiteľstve.

Reagujú tým na vznik dvoch petícií proti ubytovniam pre robotníkov v Nitre. Vo vyhlásení sa ďalej píše, že bytová politika mesta sa bude naďalej orientovať na rozvoj nájomného bývania – štartovacie byty.

„Trváme na tom, aby sa poslanci občanom verejne zaviazali, že mesto Nitra nebude vo svojich objektoch vytvárať nové ubytovne a tiež existujúce ubytovacie priestory poskytovať na tieto účely,“ odôvodnili svoj návrh predkladatelia návrhu Marta Rácová a Peter Oremus z poslaneckého klubu NEKA-NOVA.

Primátor Jozef Dvonč pred časom informoval, že radnica hľadá vhodné priestory pre vznik ubytovní na základe žiadosti automobilky Jaguar Land Rover a ako možné objekty na takéto využitie označil bývalý Hotel Tenis s priestory Amfiteátra. Vo štvrtok na zastupiteľstve povedal, že „možno ten výrok o Hoteli Tenis nebol najšťastnejší, to poviem úplne otvorene, ale vyvolalo to nakoniec diskusiu.“

Zároveň vyhlásil, že mesto nemá priestory, v ktorých by mohlo vytvoriť ubytovne. Proti prestavbe Hotela Tenis na ubytovňu spísali obyvatelia sídliska Chrenová petíciu, podpísalo ju 351 ľudí. Ako informovala hlavná kontrolórka Darina Keselyová, petícia prišla na radnicu 5. júna, rozhodnú o nej v lehote 30 pracovných dní. Druhú petíciu, ktorá je namierená proti zahraničným robotníkom, iniciovali kotlebovci, na radnicu ju však nedoručili.

Pripravovanú výstavbu dvoch ubytovní pre spolu tisíc ľudí v Priemyselnom parku Nitra – Sever ohlásila pred časom spoločnosť Nitra Invest. Spoločnosť Jasplastik plánuje postaviť ubytovňu v areáli Plastiky v Krškanoch, k tomuto zámeru však radnica vydala nesúhlasné stanovisko. Poslanec Anton Kretter z poslaneckého klubu Smer-SD a KDH na zastupiteľstve povedal, že má informácie o ďalšej vznikajúcej ubytovni. „Na konci Dlhej ulice bola minulý rok odpredaná jedna budova a také správy dostávam, že sa prerába na ubytovňu, 20 metrov od okien občanov, “ uviedol. Primátor reagoval, že o tom nemá žiadne informácie.

Nezávislý poslanec Miroslav Gut upozornil na problémy, ktoré má už dnes predajňa COOP Jednota v Krškanoch. Gut listom žiadal o nápravu neporiadku v okolí prevádzky a zabezpečenie pracovníka SBS služby do predajne. Generálny riaditeľ reťazca mu odpísal, že znečistenie a neporiadok v okolí predajne sú dôsledkom nedisciplinovanosti obyvateľov mestskej časti vrátane zahraničných pracovníkov, ktorí sú tam ubytovaní.

„Títo obyvatelia znepríjemňujú život aj našim zamestnancom, s ktorými vyvolávajú konflikty. Fyzické napadnutie našej vedúcej predajne si vyžiadalo lekárske ošetrenie a dôsledkom incidentu bolo aj poškodenie nášho majetku,“ prečítal poslancom z listu Gut.

Mesto podľa Dvonča neplánuje budovať ubytovne, ale nájomné byty, a to najmä štartovacie byty pre mladých ľudí s podporou štátu. „Na Dieloch vznikne 23 bytov plus pod tým je priestor, kde sa dá stavať, je tam šanca okolo 200 bytov postaviť v našej réžii. Priestor máme aj na Tehelnej, kde si viem predstaviť okolo 80 bytov,“ vymenoval Dvonč.

Na Hlbokej ulici má vzniknúť 33 bytov a ďalší priestor na výstavbu nájomných bytov by sa podľa neho mohol vytvoriť po zbúraní bývalého Hotela Tenis. V Nitre sa čoraz väčším problémom stáva prenajímanie bytov zamestnancom firiem či študentom, ktorí tu ale nemajú trvalý pobyt a tým pádom neplatia mestu žiadne dane a poplatky. „My nebudeme môcť donekonečna znášať to, že v jednom byte nám bude bývať 10 – 12 ľudí, vonku parkovať štyri autá a neplatí sa za nič,“ povedal Dvonč s tým, že sa bude usilovať dosiahnuť zmenu legislatívy v oblasti trvalých a prechodných pobytov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X