Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smetiak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
6. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: freedigitalphotos.net

Mesto nakúpi nádoby na zber biologického odpadu

Kontajnery by mali domácnosti dostať začiatkom budúceho roka

NITRA 6. novembra – Do domácností v Nitre by mali začiatkom ďalšieho kalendárneho roka pribudnúť špeciálne nádoby na zber biologicky rozložiteľného odpadu. Informoval o tom vedúci Odboru komunálnych činností a životného prostredia Mestského úradu v Nitre Pavol Jakubčin. Po distribúcii nádob by mali začať Mestské služby s vyvážaním odpadu z domácností, predpokladá sa, že s dvojtýždňovou periodicitou. Končiť bude odpad v mestskej kompostárni.

Nákup 8 500 kusov 120-litrových kontajnerov je súčasťou projektu zameraného na separovanie biologického odpadu, na ktorý dostalo mesto nenávratný finančný príspevok vyše milióna eur z operačného programu životné prostredie. Európsky príspevok mesto dostalo vlani v januári. Meškanie nákupu zberných nádob odôvodňuje Jakubčin nutnosťou opakovať verejné obstarávanie. Uchádzači v pôvodnom obstarávaní prišli s nevyhovujúcou cenou.

Súčasťou projektu je aj záväzok mesta do roku 2017 plne využiť kapacitu mestskej kompostárne. Tá je schopná ročne spracovať 16 000 ton odpadu na 9 000 ton kompostu. Momentálne však nie je jej kapacita využitá ani na polovicu. Mesto sa tak vystavuje riziku, že ak sa mu nepodarí záväzok do roku 2017 splniť, bude musieť peniaze z projektu Európskej únii vrátiť.

V projekte mesto počítalo so zberom odpadu aj z okolitých obcí, no ministerstvo pôdohospodárstva mu zakázalo vyberať od samospráv poplatok. Za týchto podmienok je to pre mesto ekonomicky nevýhodné a v okolí odpad nezbiera. V súčasnosti sa do kompostárne vyváža všetok odpad z mestskej zelene, odpad z domácností a kaly z výrobného procesu firiem z mestskej časti Krškany.

Obyvatelia Nitra majú možnosť odovzdať odpad na piatich zberných miestach. V minulosti mesto organizovalo v jarných mesiacoch hromadný zber, ten však tento rok neurobilo. Stalo sa tak pre vysoké náklady, ktoré si tento zvoz vyžiadal. Vyšplhal sa až 50 000 eur, informoval Jakubčin.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X