Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zs_krcmeryho_nitra_maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk
7. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mesto musí dofinancovávať školy, kde chodí veľa rómskych detí

Základné školy v Nitre, ktoré navštevuje veľa rómskych detí, majú už niekoľko rokov problémy s financovaním. Rodičia tam svoje deti nechcú dávať, tým pádom majú málo žiakov a peniaze z normatívu na prevádzku školy nestačia. Mesto preto musí pristupovať k tomu, že na tieto školy presúva peniaze z iných základných škôl.

„Robíme potom určitú korekciu, že časť prostriedkov zoberieme z tých škôl, ktoré majú plnú obsadenosť alebo z tých, ktoré dnes už majú znížené náklady, pretože veľmi veľa škôl bolo rekonštruovaných v poslednom období. Inak by muselo prísť možno k zníženiu počtu základných škôl v meste Nitra,“ povedal primátor Jozef Dvonč. Problémy s financovaním majú ZŠ Krčméryho, ZŠ Novozámocká, ZŠ Ščasného a sčasti aj ZŠ Tulipánová. Napríklad ZŠ Krčméryho mala v rokoch 1999 až 2000 zhruba 600 žiakov. Dnes je škola čisto rómska a navštevuje ju okolo 140 žiakov. Rómske rodiny si svoje deti často vyberajú zo škôl, keď odchádzajú za prácou do zahraničia. „Obdobie pred Vianocami a tesne po nich je veľmi vhodné na brigády. Začiatkom decembra prišli rodičia do škôl a pýtali deti, že idú do rôznych štátov na brigády,“ podotkol Dvonč.

Zníženie počtu škôl je podľa Dvonča „veľmi ťažká úvaha“. Mesto totiž v poslednom období zaznamenalo zvýšený počet škôlkárov, čo sa v ďalších rokoch premietne aj do počtov žiakov v školách. „Aby sa nám nestalo, že zrušíme jednu alebo dve školy a potom nám budú chýbať,“ poukázal Dvonč. Téme škôl sa bude podľa neho samospráva v najbližšom období intenzívne venovať. „Chceme sa tým skutočne vážne zaoberať. Jedna vec, ktorá by mohla byť čiastočným riešením, je napríklad to, že z určitých škôl by sme na určitú dobu, kým prekonáme nedostatok miest v materských školách, spravili združené školy – čiže základná a materská škola dohromady,“ uviedol Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X