Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovanie bilbord spatring nitra msp mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.com
30. októbra 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mesto má v pláne zaviesť zmeny v parkovaní, pozrite sa s nami, aké novinky pripravuje

Zmeny musia odsúhlasiť na mestskom zastupiteľstve, nadobudnú tak platnosť od 1. januára 2020.

Mesto považuje za najväčší problém parkovacie karty používané v centre mesta. Hlavným problémom je už len to, že parkovacích kariet bolo vydaných priveľa. Do konca septembra tohto roka bolo napríklad vydaných už 2689, pričom vyznačených parkovacích miest v centre mesta je 1902. O kartu v minimálnej cene 170 eur boli požiadať aj tí, ktorí v Nitre nebývajú.

Parkovacie karty statistika mesto.jpg
Foto: mesto Nitra

Podľa nových pravidiel chce mesto uprednostniť domácich a bude preferovať krátkodobé státie. Štatistiky podľa slov mesta hovoria, že až 75% parkovacích miest je obsadených autami, ktoré tam stoja dlhšie ako 2 hodiny. Za to môžu aj zamestnanecké parkovacie karty, ktoré stoja len 70 eur na rok.

Držitelia týchto kariet obsadia voľné parkovacie miesta v centre mesta na 8 hodín a blokujú ho tak ľuďom, ktorí si prídu do mesta za úradnými záležitosťami alebo na nákupy.

Centrum mesta

V centre mesta je práve preto obrovský problém s parkovaním. Mesto preto plánuje po odsúhlasení poslancami zamestnanecké a voľné parkovacie karty zrušiť. Kartičky však neprestanú platiť zo dňa na deň, ale ich platnosť bude končiť postupne do konca roka 2020. Centrum mesta sa tak bude podľa predstáv mesta uvoľňovať postupne.

Naopak, parkovacie karty zostanú rezidentom bývajúcim v centre mesta a ZŤP. V tomto prípade dôjde taktiež k obmedzeniu a to v prípade počtu kariet na jednu domácnosť. Podľa predbežných návrhov sa počíta s maximálne tromi kartami na jednu domácnosť. Poplatky za tieto karty sú momentálne predmetom rokovaní.

Parkovanie na sídliskách

Zmenou prejdu aj poplatky za parkovné, pričom mesto plánuje zvýšiť komfort zjednotením platieb prostredníctvom SMS a v parkovacích automatoch. Nitra ešte neurčila konkrétne sumy za parkovanie,počíta však s tým, že výber parkovného sa zvýši.

Taktiež aj sídliská by mali prejsť zmenami v parkovaní. Mesto má v pláne od roku 2021 na sídliskách zaviesť pohodlnejšie parkovanie vo forme rezidentského parkovania. Celý systém je momentálne v prvej prípravnej fáze, prebieha spočítavanie parkovacích miest a áut v jednotlivých uliciach, vrátane štatistík nitrianskych a mimomestských štátnych poznávacích značiek. Získané údaje pomôžu lepšie sa orientovať v presných počtoch parkovacích miest a v tých chýbajúcich.

Záchytné parkoviská

V rámci novej parkovacej politiky sa počíta aj s novými záchytnými parkoviskami typu P+R (park and ride), ktoré sú určené na to, aby tam šoféri odstavili autá a do centra sa doviezli autobusmi. Počíta sa s nimi aj vo zverejnenom Pláne udržateľnej mobility, ktorý nájdete na stránke mesta tu.

Mesto plánuje takéto parkoviská vybudovať v 4 lokalitách: dve sú plánované pri zjazde z rýchlostnej cesty (R1 Východ a R1 Juh), jedno pri autobusovej a vlakovej stanici a štvrté pri Metre na Hlohoveckej ulici.

Parkovacie automaty

Modernizáciou by mali prejsť aj parkovacie automaty. V pláne je zakúpenie automatov, ktoré budú vydávať drobné, bude sa v nich dať platiť aj kartou. Do automatov by sa malo dať priamo zadať EČV, čím sa odbúra povinnosť nosiť vytlačené lístky a umiestňovať ich za čelné sklo auta.

Vďaka novým automatom by sa tak uľahčila aj práca mestskej polície, ktorá by nemusela zdĺhavo chodiť a fyzicky kontrolovať autá. Po novom by stačilo prejsť si lokalitu autom s kamerou a mestskí policajti budu automaticky vedieť, ktoré autá nemajú uhradené parkovanie.

Mesto má v pláne po odsúhlasení zakúpiť približne 60 nových automatov. A to aj preto, že už nebude potrebné mať takú hustú sieť automatov, keďže ľudia už nebudú musieť vracať k vozidlám s lístočkom. Predbežná cena za automaty je odhadnutá na 300-tisíc eur. V prípade, že mesto na automaty vyčlení finančné prostriedky, bude verejné obstarávanie vyhlásené na budúci rok.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X