Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestský úrad, MsÚ
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
13. marca 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto má nové vedenie už sto dní. To, podniklo už niekoľko ráznych zmien a aj do budúcnosti má v pláne rôzne inovácie

Primátor Nitry Marek Hattas a jeho tím majú za sebou prvých sto dní vo funkcii. Ako v utorok zhodnotil primátor na tlačovej besede, za toto obdobie sa snažili koncepčne nastaviť fungovanie jednotlivých oblastí samosprávy na ďalšie obdobie.

Zmenami prešiel mestský úrad aj mestské podniky. Na najbližšie dva roky sú v pláne investície do modernizácie a opráv základných a materských škôl za 2,5 milióna eur a tiež investície do opráv ciest, chodníkov, mobiliáru a ihrísk v hodnote 3,7 milióna eur.

Investičný dlh v našom meste je viac ako 30 miliónov eur. Jednotlivé výbory mestských častí nám dodali sumár toho, aké investičné akcie by si predstavovali a je ich momentálne 143. Zároveň evidujeme viac ako 213 podnetov na opravy komunikácií a chodníkov, ktoré by chceli opraviť,“ konkretizoval primátor Marek Hattas.

Radnica posilňuje oddelenia, kde bol dlhodobý nedostatok personálu

Na radnici v súčasnosti personálne posilňujú tie oddelenia, kde bol dlhodobo podstav, ako je napríklad stavebný odbor. Vznikli nové odbory zamerané na komunikáciu, inovácie a momentálne mesto hľadá prostredníctvom výberového konania hlavného architekta. Minulý týždeň sa zároveň začal na radnici audit zmlúv. Samospráva podnikla viacero krokov s cieľom otvoriť sa viac verejnosti a zvýšiť transparentnosť.

V mestských podnikoch schválilo mestské zastupiteľstvo zmeny, ako je zrušenie funkcie konateľa z radov poslancov a posilnenie kompetencií dozorných rád. Komisie mestského zastupiteľstva aj výbory mestských častí otvorili pre záujemcov z radov verejnosti, ktorí reagovali na výzvu mesta a dnes už sú členmi týchto orgánov. Vo fáze príprav sú momentálne dva nové poradné orgány – Rada seniorov a Bezpečnostná rada. Radu seniorov plánuje mesto spustiť do leta a Bezpečnostná rada, ktorej cieľom bude predchádzať kriminalite v Nitre, by mala začať fungovať na jeseň.

V oblasti dopravy Nitra pripravuje výstavbu viacerých cyklotrás, z ktorých niektoré sa začínajú stavať už teraz na jar. Končí sa aj príprava verejného obstarávania na nového dopravcu. „Pracujeme na odbornom a personálnom posilnení oblasti dopravy na mestskom úrade. Čo sa veľmi teším, tento rok sa nám podarilo posilniť aj zimnú údržbu,“ doplnila viceprimátora Michaela Hefková. V oblasti športu chce mesto nastaviť dlhodobú koncepciu jeho transparentného financovania. Investície si budú vyžadovať športoviská aj mestský kúpeľ, v ktorom musí radnica momentálne riešiť havarijný stav.

Podporu získa aj kultúra a cestovný ruch v meste

Väčšej podpory sa má dočkať cestový ruch aj kultúra. „Vytvorili sme nový odbor pre cestový ruch a mestský rozvoj. Zjednodušene povedané, vraciame zodpovednosť za cestovný ruch do rúk mesta, pretože v posledných rokoch mesto túto činnosť vypustilo,“ priblížil viceprimátor Daniel Balko. V oblasti kultúry sa pripravuje architektonická súťaž na bývalé kino Palace a veľkým projektom bude aj vytvorenie Kreatívneho centra v areáli bývalých kasární pod Zoborom.

V sociálnej sfére mesto spustilo novú sociálnu službu pomoci pri osobnej starostlivosti o dieťa a pripravuje aj zmenu organizačnej štruktúry Správy zariadení sociálnych služieb mesta Nitry s cieľom zefektívniť prácu tejto organizácie. „V súčasnosti finalizujeme koncepciu prístupnosti pre všetkých, nielen pre ľudí so zdravotným postihnutím, ale aj cyklistov či rodičov s kočíkmi,“ doplnila poslankyňa mestského zastupiteľstva Anna Šmehilová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X