Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezdomovec
Foto: ilustračné, SITA
24. novembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Mesto má na zimu pripravené kapacity pre bezdomovcov

Zimný režim bude v nocľahárni platiť od 1. decembra do 28. februára

NITRA 23. novembra – Bezdomovci v Nitre budú mať kde prenocovať aj túto zimu. Ako informoval Andrej Jančovič z nitrianskej radnice, mesto poskytuje prístrešie pre ľudí bez domova v útulku na Štúrovej ulici 55 s kapacitou približne 35 lôžok a v nocľahárni s kapacitou 13 lôžok. Podmienkou prijatia do nocľahárne je, aby bezdomovec nebol agresívny. Zimný režim tu bude platiť od 1. decembra do 28. februára, bezdomovci budú môcť prísť najskôr o 18:00 a najneskôr do 22:00. Odísť musia na druhý deň ráno najneskôr o 7:00. Poplatok za noc je 45 centov. Nízkoprahovú nocľaháreň prevádzkuje aj Diecézna charita Nitra na Štúrovej 57. Jej kapacita je 24 lôžok, s prístelkami sa môže zvýšiť maximálne na 40. Poplatok za nocľah je 50 centov. Kto ich nemá, môže sa zapojiť do resocializačných aktivít.

Mesto začalo v roku 2011 na Štúrovej ulici stavať nový útulok, pre problémy so stavebnou firmou tam však aj dnes stojí len rozostavaná hrubá stavba. Víťaz verejnej súťaže Euro-building si stavenisko prevzal 6. septembra 2011. Výstavba mala trvať osem mesiacov. Firma však požadovala od mesta dodatky k zmluve, ktoré zvyšovali dohodnutú cenu. Mesto ich odmietlo. Firma sa neskôr obrátila na súd, kde žiada náhradu škody. Samospráva získala na výstavbu útulku dotáciu z eurofondov, no nemohla ju využiť. Vrátiť ju nemusela, pretože ju nikdy ani nemala na svojom účte, stavba sa mala financovať formou refundácie. V súčasnosti rokuje s ministerstvom o ďalšom postupe. „Pokiaľ mesto nebude môcť z hľadiska harmonogramu projektu naplniť podmienky zmluvy o nenávratnom finančnom prostriedku, nebude môcť projekt financovať z poskytnutej dotácie. V takom prípade bude hľadať možnosti dokončenia stavby z iných zdrojov – dotačných, Štátneho fondu rozvoja bývania, prostredníctvom nových výziev a podobne,“ informoval agentúru SITA prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X