Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sviatok všetkých svätých, cintorín
ilustračné: SITA
26. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Mesto ide stavať sľubovaný nový cintorín, hrobových miest je málo

Hrobových miest v Nitre je z roka na rok menej. Mesto ide preto stavať nový cintorín na sídlisku Chrenová, ktorý nadviaže na starý chrenovský cintorín. Na prvú etapu vyčlenilo 200-tisíc eur. Celkové náklady budú zhruba 1,7 milióna eur.

„V pláne je oplotenie, prístupové komunikácie a začne sa budovať dom smútku. Zároveň chceme projekt rozdeliť na etapy tak, aby už v prvej etape vznikol nejaký priestor na pochovávanie,“ povedal prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Súčasný chrenovský cintorín už kapacitne nepostačuje. Výstavbu nového cintorína pripravuje mesto niekoľko rokov, podľa pôvodných zámerov mal byť už hotový. Projekt počítal s troma hektármi, 1 200 hrobovými miestami a s kolumbáriom na urny. V Nitre je 13 cintorínov, ktoré majú 18 800 hrobových miest na ploche 20 hektárov. Najviac, spolu 6 000 hrobových miest, má Mestský cintorín na Cintorínskej ulici.

Ročne sa v Nitre koná 650 pohrebov, nie vo všetkých prípadoch však treba nový hrob, pochováva sa aj do existujúcich. „Kapacita je taká, že môžeme ešte rok – dva pochovávať, ale chceme už teraz začať vytvárať nové kapacity na Chrenovej,“ podotkol Kršiak.

Chrenovský cintorín spomína už písomný prameň z roku 1736, kde sa píše, že leží vedľa kráľovskej cesty pri pánskom majeri, čo zodpovedá aj jeho dnešnej polohe. Konštatuje sa, že je umiestnený na nevhodnom mieste v blízkosti vodných prameňov, kde nie je vhodné pochovávať. Problémy s vodou pretrvali až do 50.rokov minulého storočia, kedy ju mesto odviedlo do kanalizačnej siete.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X