Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné
16. mája 2014 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Mesto hľadá investora na výstavbu parkovacích domov

Nitra 16. mája – Nitrianska radnica chce riešiť problém s nedostatkom miest na parkovanie výstavbou parkovacích domov. Podľa mestských poslancov je situácia komplikovaná na celom území mesta, najhoršia je však na sídliskách. Prvé z nich by preto mali vyrásť na sídlisku Klokočina, kde žije vyše 30.000 ľudí a problém s parkovaním tu je najvypuklejší. Podľa slov primátora Jozefa Dvonča investorom, ktorý by mal nadzemné garáže postaviť, nebude mesto, ale súkromný investor. Toho chce magistrát nájsť prostredníctvom verejnej súťaže. Radnica ponúka na prenájom pozemky určené na takúto výstavbu. Víťaz súťaže si ich po kolaudácii parkovacieho domu bude môcť odkúpiť.

Potenciálny investor si môže vybrať z troch pozemkov, na ktorých je možné parkovací dom postaviť. V prípade záujmu si môže prenajať aj všetky parcely. Ako sa uvádza v súťažných podmienkach, po vybudovaní objektov má na sídlisku Klokočina pribudnúť celkovo 444 parkovacích miest. Parkovací dom, ktorý má vyrásť na pozemku medzi Mikovíniho a Čajkovského ulicou, má mať kapacitu 240 miest, v budove medzi ulicami Čajkovského a Hviezdoslavova má byť 120 parkovacích miest a v objekte medzi Jedlíkovou a Kmeťovou ulicou ich bude 84.

Mesto sa pokúšalo nájsť investora na výstavbu parkovacích domov už v minulosti. Ešte v roku 2010 podpísalo zmluvu s bratislavskou firmou, ktorej sa však v priebehu dvoch rokov parkovací dom postaviť nepodarilo. Niektorí poslanci z mestskej časti Klokočina majú preto obavy z toho, že by mohol byť neúspešný aj nový pokus. „Musíme byť naozaj opatrní, pretože ide o výstavbu na sídlisku, medzi domami a my skutočne nevieme, ako zareaguje obyvateľstvo. V prípade, že by sa parkovacie domy aj postavili, nevieme, ako budú využité. Ide o to, aby tam nevznikli prázdne budovy, ktoré budú ošarpané, ktoré budú nevyužité, ktoré tam jednoducho budú stáť a budú tam strašiť,“ upozorňuje mestská poslankyňa Marta Rácová.

Nitriansky primátor však pripomína, že problémom s parkovaním na sídliskách sa treba zaoberať. Výstavba parkovacích domov je podľa jeho slov jedným z možných riešení. „My vytvárame priestor na to, aby súkromný investor prišiel, postavil parkovací dom a nám platil nájomné za plochu. A ja sa nestarám o to, či on to bude mať využité, alebo to nebude mať využité. To je jeho problém. Nám to pomôže odľahčiť parkovanie a on môže mať podnikateľský zámer. Mesto mu vytvorí podmienky. Keď sa to podarí, budem rád, keď sa to nepodarí, no žiaľ… Ale urobili sme znova pokus dostať to do hry a riešiť parkovanie na sídliskách,“ skonštatoval.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X