Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Interiér nového autobusuu v areáli spoloènosti ARRIVA NITRA a.s. poèas slávnostného odovzdávania. Dopravný podnik Arriva Nitra, a. s. kúpil devä nových autobusov za 1,41 milióna eur bez DPH. Podiel bezbariérových autobusov v nitrianskej mestskej autobusovej doprave tým dosiahol 98 percent. Nitra, 21. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
ilustračné: SITA
11. decembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Mesto a dopravný podnik pripravujú integrovaný cestovný lístok

Dopravný podnik Arriva a mesto Nitra spoločne pripravujú projekt, ktorý umožní technologickú integráciu prímestskej a mestskej dopravy. Cestujúci by v budúcnosti mohli jazdiť na integrovaný cestovný lístok, ktorý by platil v mestskej aj prímestskej doprave.

„Po verejnom obstarávaní je reálne, aby sa technologické predpoklady vytvorili v budúcom roku,“ povedal generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan. Cieľom je dosiahnuť, aby ľudia využívali čoraz viac verejnú dopravu, čím by sa zlepšil život v meste.

Arriva spustí do konca tohto roka ako jeden z krokov smerujúcich k integrácii dopravy aplikáciu, ktorá prinesie inteligentný integrovaný cestovný poriadok zahŕňajúci mestskú aj prímestskú dopravu. Aplikáciu si budú môcť cestujúci zadarmo stiahnuť do svojich smartfónov a byť tak informovaní o čase odchodov spojov aj o ich prípadnom meškaní.

Podľa slov primátora Nitry Jozefa Dvonča dnes mesto výrazne dopláca na každodenný „exodus“ ľudí, ktorí sa v posledných rokoch odsťahovali z mesta do okolitých dedín a satelitov. Výsledkom sú dopravné zápchy v čase rannej a popoludňajšej špičky, ale aj vyľudnené centrum mesta. „V sobotu, v nedeľu je Nitra úplne pokojné mesto oproti iným. Štyridsať až päťdesiat percent obyvateľstva dennodenne dochádza a spôsobuje nám tento problém,“ poukázal Dvonč.

Aby však ľudia boli motivovaní využívať verejnú dopravu, bolo by potrebné vytvoriť záchytné parkoviská a tiež vyhradené pruhy pre autobusy, ktoré by tak mohli jazdiť rýchlejšie, podotkol Ivan. „Fungovalo by to asi takto: cestujúci by si zaparkovali svoje autá za cenu cestovného lístka a kyvadlovou dopravou alebo možno aj po vyhradených pruhoch by sa autobusmi dostali do centra, kde by sa mohli prepravovať pomocou verejnej dopravy – autobusmi, zdieľanými bicyklami a možno aj elektrobusmi, bez toho, aby zaťažili mesto a občanov, ktorí tu žijú,“ povedal Ivan.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X