Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestsky park.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
5. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mesto dá zreštaurovať Pamätník padlých hrdinov, ktorý je v parku na Sihoti

Pamätník padlých hrdinov, ktorý sa nachádza v Mestskom parku na Sihoti má byť zreštaurovaný do konca októbra tohto roka. Mesto za práce zaplatí viac než 7 500 eur.

V nitrianskom Mestskom parku na Sihoti sa nachádza Pamätník padlých hrdinov, ktorý v roku 1918 vytvoril sochár Alexander Finta. Teraz dá mesto pamätník zreštaurovať, vyplýva to zo zmluvy, ktorú Nitra podpísala s firmou PAMARCH, s.r.o.

Podľa zmluvy má byť pamätník očistený od hrubých nečistôt, akými sú machy, plesne či cementové tmely. Očistenie prebehne mechanicky, tlakovou parou a chemicky. K ďalším práce, ktoré sa na pamätníku vykonajú, bude chemická stabilizácia kameňa, doplnenie chýbajúcej modelácie a vypadaných miest kameňa, odstránenie poškodenej nášľapnej hrany starého základu, doplnenie základu betónovou zmesou a doplnenie škárovania kamenných blokov. Pamätník prejde taktiež farebnou retušou, obnovou zlátenia písma a hydrofobizáciou celého povrchu.

„Plnením podľa tejto zmluvy sa rozumie vykonanie a dodávka všetkých prác, materiálov a služieb nutných k riadnemu plneniu predmetu zmluvy podľa bodu 1 a 2 tohto článku akad. soch. Ondrejom Csütörtökim, ktorý je v zmysle podmienok výzvy verejného obstarávania oprávnený vykonávať určené reštaurátorské práce,“ uvádza zmluva.

Ukončenie reštaurátorských prác je naplánované na 30. októbra tohto roka. Mesto za ne zaplatí 7 596 eur vrátane DPH. Záručná doba je 24 mesiacov a zhotoviteľ sa zaviazal počas tejto doby bezplatne odstrániť vzniknuté poruchy a vady diela bez zbytočného odkladu. „Záručné povinnosti zhotoviteľa sa nevzťahujú na poškodenie neodborným zásahom zo strany objednávateľa a na vady a poruchy spôsobené umyselným poškodením alebo zásahom treťou stranou,“ dopĺňa zmluva.

Mesto sa zároveň zaviazalo, že v mesiacoch júl až august 2016 zabezpečí prostredníctvom Mestskej polície dohľad nad lešením, ktoré zhotoviteľ postaví k pamätníku z dôvodu reštaurovania, formou občasných kontrol. „Zhotoviteľ berie na vedomie, že Mestská polícia Nitra nevykonáva aktivity strážnej služby a nezabezpečuje stály dohľad a objednávateľ tak nezodpovedá za škody, ktoré vzniknú na majetku zhotoviteľa konaním tretích osôb,“ informuje zmluva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X