Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klokočina, parkovanie
ilustračné: maps.google.sk
22. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mesto chce zaviesť rezidentské parkovanie, platiť sa má po novom aj na sídliskách

Nitra chce zaviesť nové pravidlá parkovania. Radnica navrhuje tzv. rezidentský parkovací systém, pri ktorom by obyvatelia s trvalým pobytom parkovali zadarmo v zóne, kde bývajú. Mesto by im vydalo rezidentské parkovacie karty.

Vlastníci vozidiel bez trvalého pobytu v meste budú môcť požiadať o abonentskú parkovaciu kartu, ktorá bude spoplatnená. Cieľom opatrenia je regulovať najmä parkovanie na sídliskách, kde sú mnohé byty prenajaté, často aj načierno a domáci majú problém nájsť parkovacie miesto. Radnica chce týmto krokom zároveň vytvoriť tlak na prihlásenie trvalých pobytov a tiež bojovať proti prenajímaniu bytov načierno.

„Chceme ochrániť vlastných obyvateľov. Vydaním rezidentských kariet chceme dosiahnuť stav, že obyvateľ bude mať minimálne väčší priestor na hľadanie parkovacieho miesta ako doteraz, pretože veľa bytov najmä na sídliskách je prenajatých,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.

Rozhodovať budú zas o mesiac

Rozdelenie vodičov na rezidentov a abonentov prináša nové všeobecne záväzné nariadenie, o ktorom rokovali poslanci na májovom zastupiteľstve. Po rozsiahlej diskusii nakoniec rozhodli, že sa k materiálu vrátia na svojom júnovom zasadnutí. Poslanci sa pýtali napríklad na to, či bude musieť platiť za parkovanie rezident, ktorý ide navštíviť rezidenta do inej zóny. Zaujímalo ich tiež, aká bude vymožiteľnosť toho, keď si niekto zaplatí za ročnú abonentskú kartu a potom nebude mať kde zaparkovať. „O mesiac predložíme materiál znova a dopracujú sa veci, ktoré ešte môžu byť problém,“ uviedol primátor.

Parkovacie miesta

Rezidentské parkovanie má platiť v pondelok až nedeľu od 16. do 8. hodiny nasledujúceho dňa. Zadarmo by mali mať možnosť parkovať všetky autá rezidentov, a to aj v prípade, že rodina má dve – tri autá. Mesto bude podľa Dvonča musieť vplývať na obyvateľov, aby dodržiavali pravidlá, nevyhýbali sa plateniu a nevytvárali si vlastné parkoviská, pretože aj také prípady sa objavujú v Starom meste. „Nájdu kúsok miesta, vybudujú parkovisko, ohradia to nejakými pneumatikami a myslia si, že to je ich miesto,“ poukázal Dvonč.

Mesto sa bude podľa primátora snažiť vytvárať nové parkovacie miesta a zrejme sa nevyhne ani budovaniu parkovacích domov. „Som toho názoru, že nikto druhý lepšie nevyrieši parkovanie v Nitre ako úrad a poslanci. V diskusiách budeme pokračovať a v žiadnom prípade nemienime parkovanie zveriť do rúk nejakej inej organizácii,“ dodal Dvonč. Zavedenie nového všeobecne záväzného nariadenia do života môže podľa neho trvať aj dva-tri roky. „Myslím tým definitívne zavedenie – aby sme mali aj investície dokončené, aj vyznačené parkovacie miesta, aj dostatok parkovacích miest,“ spresnil.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X