Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Romovia deti pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
20. mája 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto chce z eurofondov postaviť komunitné centrá za tisíce eur v častiach, kde žijú Rómovia

Ich poslaním bude podpora začlenenia rómskeho obyvateľstva do spoločnosti.

Mesto Nitra chce z eurofondov postaviť komunitné centrá v mestských častiach Dražovce a v Krškany, kde žije aj početnejšia rómska menšina. Radnica predloží projekty s cieľom získania nenávratných finančných príspevkov z Integrovaného regionálneho operačného programu. Výška nákladov na Komunitné centrum Krškany je 126 776 eur a na Komunitné centrum Dražovce 401 084 eur. Samospráva by projekty spolufinancovala piatimi percentami celkových oprávnených výdavkov.

V komunitných centrách budú vzdelávacie aktivity, individuálne a skupinové poradenstvo, nácvik prípravy jedál či pravidelná zbierka obnoseného šatstva pre klientov centra. V Krškanoch má centrum vzniknúť v nevyužitej časti budovy Základnej školy Novozámocká. Kapacita komunitného centra bude 30 klientov.

Poslanec za mestskú časť Krškany Miroslav Gut projekt víta, no zároveň tlmočil obavy obyvateľov z toho, že má vzniknúť práve v priestoroch školy. „Táto budova školy má trošku väčší potenciál, ako je zriadenie komunitného centra. My sme ponúkali iné alternatívy mestských priestorov,“ povedal Gut a dodal, že by uvítal verejné stretnutie, na ktorom by radnica obyvateľom mestskej časti projekt priblížila.

Momentálne mesto hľadá aj ambasádora pre komunity

Vedúca odboru školstva, mládeže a športu na nitrianskej radnici Mária Orsághová zdôraznila, že priestory plánovaného komunitného centra sú oddelené od školy a majú samostatný vchod. „Presne sme vypočítali, aké priestory sú potrebné, aby škola bola zachovaná a aby nebol narušený výchovno-vzdelávací proces. Treba vysvetliť ľuďom, ako by komunitné centrum pomohlo škole aj celej mestskej časti,“ uviedla.

V mestskej časti Dražovce má komunitné centrum vzniknúť v časti Základnej školy Ščasného, ktorá je s hlavnou budovou prepojená chodbou. „My v Dražovciach bojujeme za to, aby sme v tejto mestskej časti vytvorili komunitné centrum. Z 1 800 obyvateľov tam žije minimálne 400 Rómov. Sú tu veľké problémy,“ povedal poslanec za túto mestskú časť Pavel Varga.

Prednosta radnice Ján Odzgan hovorí, že mesto berie rómsku problematiku vážne. Aktuálne vypísalo výberové konanie na obsadenie novovytvorenej pozície ambasádor pre komunity. Náplňou práce človeka, ktorý tento post obsadí, bude venovať sa problémovým komunitám a pracovať na riešeniach. „Toto je problém, kde suplujeme štát. Robíme, čo sa dá,“ skonštatoval Odzgan.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X