Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stromy, topole
ilustračné: pixabay.com
13. januára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Mesto chce robiť opatrenia s cieľom adaptovať sa na zmenu klímy, myslí na zeleň

Mesto Nitra chce robiť viaceré opatrenia s cieľom adaptovať sa na zmenu klímy. Konkrétne návrhy by mal priniesť strategický materiál, ktorý chce dať radnica vypracovať z peňazí z eurofondov. V súčasnosti sa uchádza o nenávratný finančný príspevok. Celkové výdavky na projekt sú 43 133 eur, spolufinancovanie mesta bude na úrovni piatich percent. Dokument bude obsahovať prognózy vývoja zmeny klímy na území Nitry a identifikuje predpokladané dôsledky tohto javu.

Adaptačné opatrenia, ktoré majú za cieľ reagovať najmä na letné horúčavy a suchá, robí mesto podľa primátora Jozefa Dvonča už teraz. Dalo opraviť všetky fontány, stará sa o náhradnú výsadbu stromov a na pešej zóne osadilo rozprašovače vody. Zároveň sa uchádza o financie z eurofondov na päť projektov, ktoré riešia revitalizáciu parkov a vybraných vnútroblokov. Dvonč tiež vyzdvihol fakt, že Nitra vyhrala v súťaži Enviromesto 2017 v kategórii ochrana prírody a krajiny, zelená infraštruktúra mesta.

Viceprimátor Ján Vančo poznamenal, že o Nitre sa hovorí, že je jedno z najzelenších miest na Slovensku, no stále by mohlo byť aj zelenšie. „Už asi dva roky tu hovoríme o nových alejách, ale stromy nám miznú. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, aby sa aleje vrátili do nášho mesta, aby sa vrátili veľké stromy,“ povedal a dodal, že nedávno vyhynuli aj niektoré veľké stromy na hlavnom mestskom cintoríne. Pozornosť treba podľa neho venovať aj Zoboru a Borine. „Tie porasty podľa môjho názoru odchádzajú a ľudia si to všímajú,“ poukázal Vančo. Na Zobore, ktorý síce nepatrí pod správu mesta, je podľa neho stále viac suchých stromov.

Nezávislý poslanec Miloš Dovičovič si myslí, že mesto sa malo zaujímať o dopady na životné prostredie a klímu hlavne vtedy, keď sa začínal stavať Strategický park, v ktorom bude sídliť automobilka Jaguar Land Rover a ďalšie firmy. „Čiastočne aj na našom území vyrastá viac než 100 hektárov hál a ďalšie hektáre parkovísk. Vtedy sme sa nezamýšľali nad tým, čo to spraví s mikroklímou tohto mesta,“ poznamenal Dovičovič. Primátor reagoval, že Jaguar Land Rover urobí náhradnú výsadbu plus zaplatí radnici okolo 400-tisíc eur za to, že nebude vedieť vysadiť predpísané množstvo stromov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X