Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PREŠOV: Pohybovo relaxaèné centrum
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA V Materskej škole na Jurkovièovej ulici v Prešove dnes otvorili pohybovo-relaxaèné centrum, na ktoré získala škôlka financie z grantového programu na podporu integrácie postihnutých detí so zdravými. Ide o najväèšie predškolské zariadenie na Slovensku. Prešov, 6. november 2008. Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková
25. februára 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračná: SITA

Mesto chce obnoviť bývalú škôlku na Nedbalovej

Situácia s nedostatkom kapacít v škôlkach nie je podľa prednostu kritická.

NITRA 25. februára – Mesto Nitra chce vybudovať tri predškolské triedy v chátrajúcich priestoroch bývalej materskej školy na Nedbalovej ulici v mestskej časti Klokočina. Informoval o tom primátor Nitry Jozef Dvonč. Peniaze chce získať z výzvy, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva koncom januára, zameranú na rozširovanie kapacít materských škôl. „Žiadali sme prostriedky na rekonštrukciu bývalej škôlky Nedbalova, čo je rozpadnutý objekt vedľa komunitného centra,“ hovorí primátor. Je to jediný projekt s ktorým sa do výzvy mesto zapojilo.

„Myslím si, že ak je 10 miliónov pre celé Slovensko, žiadať viac je úplne zbytočné,“ myslí si Dvonč. Radnica odhaduje, že projekt bude stáť niečo vyše 500 tisíc eur. Maximálny limit dotácie na jednu triedu je 100 tisíc eur. „Rozpočet bude vyšší ako miera dotácie, počítame s dofinancovaním približne 200 tisíc, možno 250 tisíc eur,“ podotkol prednosta mestského úradu Igor Kršiak. Samospráva sa bude o realizáciu tohto projektu usilovať, aj keby ministerstvo dotáciu neodobrilo. Ako povedal prednosta, Klokočina podľa predpokladaného vývoja rozšírenie kapacít potrebuje. „Nemôžem hovoriť za poslancov, no minimálne by sme na to z pozície úradu tlačili,“ uzavrel Kršiak.

Situácia s nedostatkom kapacít nie je podľa Kršiaka kritická. „Prvého septembra budeme schopní umiestniť všetky deti spĺňajúce podmienky,“ prisľúbil. Podľa slov vedúcej odboru školstva Mestského úradu Márie Orságovej chce radnica prezieravo zvyšovať kapacity na miestach, kde budú najviac chýbať. „Najväčší záujem je na Klokočine, na Čermánskej strane, práve tam, kde je Nedbalova,“ hovorí Orságová. Predpokladaný dopyt si vedia odhadnúť na základe informácií z matrík. „Jeden developer sa tam chystá vybudovať komplex bytov pre mladých, čo tiež zvýši počet detí v tej lokalite,“ domnieva sa Orságová. Dopyt po zvyšovaní kapacít evidujú podľa Kršiaka aj na Zobore. „Bolo by fajn, ak by sa podarilo vytvoriť škôlku v bývalých kasárňach. Pomohlo by to aj Nitrianskym Hrnčiarovciam, ktoré tiež potrebujú niekde umiestňovať svoje deti,“ tvrdí prednosta. Ako potenciálne miesto na vytvorenie nových tried spomenul aj Nábrežie mládeže.

Počas zápisov do materských škôl prišli tento rok rodičia zapísať 873 detí. Kapacita umožňuje mestu poskytnúť miesto pre 790 predškolákov. Rozdiel tvoria zväčša deti do troch rokov. Tie budú podľa Orságovej umiestňované priebežne počas školského roka. „Všetky trojročné deti budú umiestnené. Môže sa stať, že niektorí rodičia dostanú zaradenie na inej škole, o akú budú žiadať, ale budeme sa snažiť, aby sa dostali čo najbližšie,“ prisľúbila Orságová.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vyhlásilo 29. januára výzvu na rozširovanie kapacít materských škôl. O 9,5 milióna eur sa budú môcť uchádzať škôlky zriadené obcami a mestami. Ďalšieho pol milióna eur vyčlenili pre špeciálne štátne materské školy. Celá suma 10 miliónov eur je prvým krokom. Štát chce v ďalšom období kombinovať zdroje štátneho rozpočtu a európske fondy a preinvestovať v tejto oblasti do roku 2023 viac ako 100 miliónov eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X